Tirotoksikoz olgularının prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of thyrotoxicosis cases
- Tez No: 501633
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Biz bu prosfektif çalışmamızda tirotoksikoz hastalarının tanı, klinik ve tedavi süreçlerini inceledik. Polikliniğimizde tirotoksikoz ile takip edilen 195 hastanın kayıtlarında ileriye dönük yapılan incelemede bu hastaların 74 (% 37,9)'ü erkek, 121 (% 62,1)'si kadın olup bu hastaların yaş ortalaması 52,26 (en küçük:18 en büyük:88)'dır. Genel yaş ortalamalarına göre Graves daha genç, toksik nodül ve TMNG daha yaşlılarda görülmektedir. Polikliniğize başvuran hastalarda en sık TMNG, 2. Sıklıkta graves Hastalığı olduğunu saptadık. TMNG sık görülmesinin sebebinin endemik iyot eksikliği sonucu bölgemizde sık rastlanan multinodüler guatr zemininin rolü olduğunu düşündük. Tirotoksikoz vakaları fizik inceleme sonuçlarına göre değerlendirildiğinde en çok guatr, hipertansiyon, taşikardi ve egzoftalmi saptadık. Tirotoksikoz tanılı 195 hastanın kayıtları incelendiğinde hastaların 182 tanesinin (%93,7) medikal tedavi, 16 tanesinin (%8,3) cerrahi tedavi, 26 tanesinin (% 13,3) RAİ tedavisi aldığı belirlendi. Bu sonuçlardan hastaların çok büyük bir kısmında medikal tedavinin başlangıç tedavisi olduğu sonucuna vardık. MCV, MCH, ALT, AST değerleri incelendiğinde TMNG ve Graves Hastalığı arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptadık. Graves Hastalığı'nda ALT AST; TMNG'de MCV, MCH değerlerini daha yüksek saptadık. Anti TPO normal hastalarda yüksek TRAb düzeyi %40 hastada yüksekken, anti TPO değeri yüksek olan hastalarda TRAb değeri %74,5 hastada yüksekti. Anti TPO ve Anti Tg düzeyleri ile sT3, sT4 düzeyleri arasında pozitif yönde korelasyon saptadık. Graves, TMNG ve nodüler guatr hastaları TSH, sT3, sT4 yönünden karşılaştırıldığında graves hastalığında TSH'ın anlamlı derecede düşük, sT3 ve sT4 değerlerinin yüksek olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
In this prospective study, we evaluated the diagnostic, clinical and treatment processes of thyrotoxic patients. Forward to the records of 195 patients followed up with thyrotoxicosis in our polyclinic Of these patients, 74 (37.9%) were male and 121 (62.1%) were female the average age of the patients is 52.26 (the smallest: 18 largest: 88). According to average age, Graves Disease is seen in the younger age, toxic nodule and multinodular goiter is seen in the elderly. We found that multinodular goitre was the most frequent in patients admitted to the polyclinic. Endocrine iodine deficiency due to frequent occurrence of multinodular goiter we think that the role of multinodular goiter is common in our end resultant region. When thyrotoxicosis cases were evaluated according to the results of physical examination, we found mostly goitre, hypertension, tachycardia and exophthalmos. When the records of 195 patients with thyrotoxicosis were examined, it was determined that 182 patients received(93,7%) medical treatment, 16 (8,3%) patienet received surgical treatment, 26 (13,3%) patienet received RAI treatment. These results suggest that a large proportion of patients due to treatment being the medical treatment. When MCV, MCH, ALT, AST values were examined, TMNG and Graves' Disease statistically significant between the two groups. We found ALT and AST values higher in Graves disease. We found MCV and MCH vlues higher in Toxic Multinoduler goitre. In normal TPO patients, high TRAb level was higher in 40% of patients, while anti TPO In patients with high values, TRAb value was higher 74.5% in patients. We determined positive correlation between anti TPO and anti Tg levels and sT3, sT4 levels we compared Graves Disease, Toxic Multinodular goitre and Toxci Nodular goitre patients were classified as TSH, sT3, sT4. TSH is significantly lower in Graves Disease disease. sT3 and sT4 is significantly higher in Graves Disease