Erken yaş koroner arter hastalarında non-hdl kolesterol ve syntax skoru ilişkisi
The association between non-hdl cholesterol and syntax score in premature heart disease
  1. Tez No: 501634
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN VELİ POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Erken yaş koroner arter hastalığı görülme sıklığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde artmaktadır. Birincil korumayla tüm risk faktörlerinin yönetiminin dikkatlice yapılması bu sorunun azaltılmasında önemli rol oynayacaktır. Hiperlipidemi koroner arter hastalığı için engellenebilir risk faktörlerinin başında gelmektedir. Lipit risk faktörlerinden HDL dışı kolesterol bilinen aterojenik potansiyeli olan lipoproteinleri kapsamaktadır. Syntax skorlama sistemi, revaskülarizasyon öncesi kantitatif ve tekrarlanabilir temel bir ölçüm olması nedeniyle koroner anatomik ciddiyet ve karmaşıklığını gösterebilir. Bu çalışmada HDL dışı kolesterol (Non-HDL-K) ile koroner arter hastalığının kompleksliği arasındaki ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Yöntem: Bu retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde Nisan 2015-Nisan 2017 tarihleri arasında 45 yaş altı akut koroner sendrom tanısı ile koroner anjiyografi yapılmış 200 hasta dahil edilmiştir. Hastaların anjiografi görüntüleri iki deneyimli kardiyolog tarafından değerlendirildi. Non-HDL-K düzeyleri total kolesterolden HDL kolesterolün çıkarılması ile hesaplandı. Hastaların klinik, demografik verileri, laboratuvar değerleri ile Syntax skoru karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama Syntax skoru 17.7 ± 6.7 saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The prevelence of premature coronary artery disease (CAD) has been increased in both developed and developing countrys. Management of the risk factors with primary prevention has a key role decreasing the prevelence of the disease. Hiperlipidemia is the leading preventable risk factor for CAD. Non-HDL cholesterol, a novel risk factor for CAD, is calculated by the formula; Total Cholesterol – HDL Cholesterol. Non-HDL cholesterol consists of all lipoproteins causing atherosclerosis. Syntax score, a quantitive and repeatable method, shows the complexity and the severity of the coronary anatomy prior to revascularisation. This study aimed to investigate the relationship between Non-HDL cholesterol and the complexity of the CAD. Methods: This is a retrospective study. We included, 200 acute coronary syndrome patients, below 45 years old, apllied to Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Educational and Research Hospital and had a coronary angiogram. All angiographical images have been evaluated by two experienced cardiolgists. Non-HDL cholesterol is calculated by th formula; Total Cholesterol – HDL Cholesterol. All demographical, clinical and laboratoary findings are compared with the Syntax score. Results: Avarage Syntax score was, 17.7±6.7.