Hastanelerde maliyet hacim kar analizi uygulamaları
Cost volume profit analysis aplications in hospitals
  1. Tez No: 501707
  2. Yazar: SANİYE EZGİ GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sağlık kurumları, doğrudan insan odaklı hizmet veren dolayısıyla hizmet duyarlılığı yüksek kurumlardır. Kurumların verdiği hizmetlerin temelinde insan olmasına rağmen, kurumlar en temelde birer işletmedirler. Bu bağlamda kurumların varlıklarını sürdürebilmesi; finansal dengeleriyle doğrudan orantılıdır. İşletmelerin güçlü bir finansal yapıya sahip olmaları için gelir, gider hesaplarının ve gelir-gider dengelerinin yakından izlenmesi ve işletmeyi etkileyen kararların bu bilgiler doğrultusunda verilmesi önem arz etmektedir. Bu sorunlara çözüm getirme çabası maliyet muhasebesi disiplinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yönetime dönük maliyet muhasebesi yönetsel karar vermesinde işletme yöneticilerine profesyonel destek sağlayacak finansal bilgi ve tabloların oluşturulması için genelgeçer yaklaşımlar tanımlar. Maliyet hacim kâr analizi hizmet, birim veya kurum detayında, birimin maliyet hesapları doğrultusunda, kâra geçiş noktasını ve çeşitli iş hacimlerindeki kâr-zarar durumunu belirleyen maliyet muhasebesi yöntemlerinden biridir. Tez kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi 2012-2014 dönemi için Maliyet hacim kâr analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada maliyet hesaplamalarında fiili tam maliyet yöntemi kullanılmış, maliyet fonksiyonlarının belirlenmesinde en küçük kareler tekniği ve muhasebe yöntemi kullanılarak analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health institutions provide services directly focusing on humans and therefore the sensitivity of their service is high. Notwithstanding human focus of their services, these institutions are essentially business firms. In this context, sustaining their existence is directly related to their financial stability. In order for these firms to have a strong financial structure, it is important that they keep track of their revenue and expense accounts as well as revenue and expense balances carefully and base their decisions affecting the firm on this information. Efforts to find a solution to this issue has given rise to the discipline called cost accounting. Managerial cost accounting defines universal approaches for developing financial information and financial statements which provide professional aid to business managers in their managerial decisions. Cost-volume-profit analysis is a technique of managerial cost accounting used for determining breakeven point and profit levels at various volumes of activity in accordance with cost calculations either on department or on whole firm scale. In this thesis a c-v-p analysis was conducted for Hacettepe University Adult Hospital Internal Medicine Intensive Care Unit covering the period 2012 through 2014. Full actual costing was used in cost calculations, and least squares and account analysis methods are employed in the analysis conducted to determine cost functions.