Terörle mücadelede medya ile ilişkilerin yönetimi: Irak Savaşı
Management of media relations in the struggle against terror: Iraq War
  1. Tez No: 501708
  2. Yazar: KENAN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Siyasi bir hedefe ulaşmak için şiddetin metot olarak kullanılması şeklinde tanımlayacağımız terör, içinde bulunduğumuz yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmelerin de etkisiyle insanlığa yönelik küresel bir tehdide dönüşmüş ve milyarlarca insanın hayatını etkileyen önemli bir kavram haline gelmiştir. Medya tiraj/rating kaygısıyla terörün yaymaya çalıştığı korku ve dehşet duygusunu daha da şiddetlendirmektedir. Demokrasilerde dördüncü güç olarak kabul edilen medya halka gerçekleri aktarmakla görevlidir. Medya bu görevi yürütürken özgür olmalı ancak bu özgürlüğü kullanırken sorumlu bir şekilde hareket ederek terör olaylarını topluma zarar verecek şekilde çerçevelememeye özen göstermelidir. Bu çalışmanın amacı küresel bir tehdit haline gelen terörizmle demokratik kurallar içinde kalarak mücadele ederken güvenlik güçlerinin görevlerini daha etkin bir şekilde yapabilmek için medyayla olumlu ilişkiler kurabilmesinin yöntemlerini dünyadaki uygulamalarını da inceleyerek ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda ABD'nin Irak Savaşında uyguladığı yöntemler incelenmiş ve Pentagon web sitesindeki haber makaleleri söylem analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu çalışma terörizmle mücadele sürecinde güvenlik ve özgürlükler arasında demokrasinin özünü zedelemeyecek biçimde bir denge oluşturulması gayretlerine yapacağı katkı bakımından önemlidir. Güvenlik güçleri de terörle mücadele ederken halk desteğine muhtaçtır ve bunun için medya aracılığı ile toplumu düzenli olarak bilgilendirmeleri gerekir. Çünkü terörizmle mücadele de başarı için halkın anlayış ve desteği ön koşuldur ve devletlerin bu desteği oluşturabilmesi için de medyanın katkısı çok önemlidir. Güvenlik güçleri toplumu yaptıkları faaliyetler hakkında düzenli ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirmezse bilgi ihtiyacı fısıltı gazetesi tarafından doldurulur. Bu durumda toplumun güvenlik güçlerine yönelik desteği azalabilir ve uzun vadede mücadelenin başarısına olumsuz yönde etki edebilir.
Özet (Çeviri)
Terror, which we can define as use of violence as a method to achieve a political goal, has become a global threat against humanity with the help of technological developments in this century and has become an important concept affecting the lives of billions of people. The sense of fear and horror, which the terrorist organizations are trying to spread over the community, are amplified by the media due to the concern of circulation/rating. The media, which is regarded as the fourth power in democracies, is responsible for conveying the facts to the people. The media should be free to carry out this task, but should also act responsibly when using this freedom and be careful not to frame terrorist acts to harm the public. The aim of this study is to reveal the methods of establishing positive relations with the media in order to make the security forces perform their duties in a more effective way while struggling against terrorism in the democratic rules. In this context, the methods applied by USA in Iraq War were examined and news articles on Pentagon web site were analyzed by discourse analysis method. This study is important due to its contribution to the efforts for establishing a balance between security and freedoms so that democracy can not be damaged. The governments' security forces also need to inform the public regularly through the media to gain public support in fighting against terrorism. Because gaining the understanding and support of the people is a pre-condition for the success in the struggle against terrorism and the contribution of the media is very important for the states to be able to gain public support. If the security forces do not inform the public regularly and appropriately about the activities they are doing, the information gap is filled in by bush telegraph. In this case, the public support for the security forces might be reduced and it can affect the success of the struggle in the long run negatively.