Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının Amerikan realizmi bağlamında incelenmesi
Evaluation European Court of Human Rights judgements in the context of American realism
- Tez No: 501747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amerikan realizmi mahkeme kararlarına şüpheyle yaklaşmış, kararlarda hakimlerin rolüne çok önem vermiştir. Hukuki realistlere göre insandan insana kuralların yorumu değişebildiğinden, aynı olaya ilişkin her hâkim farklı karar verebilir. Öyleyse önemli olan kurallar değil verilen kararlardır. İnsanların olaylara bakışındaki farklılığın temel iki nedeni ise dini inanışı ve siyasi görüşüdür. Dini inanışın ve siyasi görüşün olmadığını iddia etmek bile bunların varlıklarına dair bir göstergedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hakimleri de siyasi görüşe ve dini inanışa sahiptir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni temel almakla birlikte bilinçaltındaki önyargılardan etkilenmeden tamamen bağımsız karar verebildiklerini söylemek mümkün değildir. Bilimsel deneylere ve verilere göre de insan yapısı gereği kararlarına bilinçaltındaki inanışları yansıtmaktadır. Ancak kanaatimizce toplumun hakimlere olan güvenini sağlamak için bu gerçek görmezden gelinmektedir. Çalışmamızda Amerikan realistlerinin savundukları düşüncelerden yola çıkarak AİHM kararlarına şüpheyle yaklaşıp, hakimlerinin insani özelliklerinin kararlarında etkili olduğunu göstermeye çalıştık. Böylece, hukuki literatüre farklı bakış açısıyla hazırlanmış bir çalışma kazandırılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
American realism was skeptical about court decisions, and gave great importance to the role of judges in decisions. According to legal realities, judges can make different decisions because the interpretation of rules can change from person to person. Decisions are significant, not rules. The two main reasons for the difference in people's view of events are religious beliefs and political views. Even claiming that not having religious belief or a political opinion is a display of their existence. Judges of the European Court of Human Rights have political views and religious beliefs. It is not possible to say that they can make completely independent decisions without being influenced by subconscious prejudices, on the basis of the European Convention on Human Rights. It reflects the beliefs in the subconscious to the decisions of the human experiment according to scientific experiment and according to the human structure. However, in our opinion, this reality is ignored in order to ensure the confidence of judges. In our work, we tried to show that the American realists had come out of the minds of the defenders and skeptical of the decisions of the ECtHR and influenced the judgments of their judges. Thus, it is desired to gain a study that is prepared with a different viewpoint for the legal literature.