Montessori yaklaşımı temelli STEM etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin akademik benlik saygıları üzerine etkisi
The effect of Montessori approach-based STEM activities on academic self-esteem of preschool students
- Tez No: 737344
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ALTUN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma da Montessori yaklaşımı temelli STEM etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin akademik benlik saygıları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu bölgesinin orta ölçekli bir ilinin ana okulunda öğrenim gören toplam 63 okul öncesi öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntemin, sıralı açıklayıcı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada Montessori yaklaşımı temelli STEM etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin akademik benlik saygısını belirlemek amacıyla tek gruplu öntest sontest deseni oluşturulmuştur. Araştırma süresince elde edilen nicel verilerin analizi istatistiksel yöntemler ile nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında“Akademik Benlik Saygısı”ölçeği kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanılmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”ve“Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı Gelişim Gözlem Formu”kullanılmıştır. Uygulama sürecinde 6 hafta boyunca öğrencilere Montessori yaklaşım temelli STEM etkinlikleri verilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgularda; akademik benlik saygısı ölçeği ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık gösterdiği ve akademik benlik saygılarının geliştiği saptanmıştır. Gelişim gözlem formundan elde edilen verilere göre etkinliklerin okul öncesi öğrencilerinin; motor gelişimi, bilişsel gelişimi, dil gelişimi, sosyal ve duygusal gelişimi ve özbakım becerileri üzerinde olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen görüşme formuna göre okul öncesi öğrencilerinin psikomotor becerilerinin geliştiği, öğrencilerin daha dengeli ve koordineli hareketlerde bulundukları, istenilen malzemeyi istenilen özellikte ve nitelikte kullanabildikleri, dikkatlerini toplayarak daha önceki bilgileri hatırlayabildikleri, akranları ile olan iletişimlerinin geliştiği ve problem çözme becerilerinin arttığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Montessori approach-based STEM activities on preschool students' academic self-esteem was investigated. The research sample consists of a total of 63 preschool students studying in a kindergarten in a medium-sized province in the Eastern Anatolia region in the 2019-2020 academic year. The sequential explanatory mixed research design of the mixed method was used in the research. In the research, a single-group pretest-posttest design was created in order to determine the academic self-esteem of preschool students of Montessori approach-based STEM activities. The analysis of the quantitative data obtained during the research was made with statistical methods and the analysis of qualitative data was made with content analysis. In the study, the“Academic Self-Esteem”scale was used to collect quantitative data.“Semi-structured interview form”and“Ministry of National Education Preschool Education Program Development Observation Form”prepared by the researcher were used to collect qualitative data. During the implementation process, Montessori approach-based STEM activities were given to the students for 6 weeks. In the findings obtained as a result of the research; When the pre-test and post-test scores of the academic self-esteem scale were compared, it was found that there was a significant difference and their academic self-esteem improved. According to the data obtained from the development observation form, the activities of pre-school students; It has been determined that it has a positive effect on motor development, cognitive development, language development, social and emotional development and self-care skills. In addition, according to the teacher interview form, it was stated that the psychomotor skills of the preschool students improved, the students acted in a more balanced and coordinated manner, they could use the desired material with the desired quality and quality, they could remember previous information by concentrating, their communication with their peers improved, and their problem solving skills increased.