Çay olarakta tüketilen bazı bitkilerdeki ağır metal içeriğinin AAS ile tayini
The determination of heavy metal content in some plants that was consumed as tea with AAS
- Tez No: 501904
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KILIÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, çay olarak da tüketilen bazı bitkilerin ağır metal içerikleri AAS cihazı ile ölçülmüştür. Araştırmanın amacı, bitki içeriğindeki ağır metallerin konsantrasyonlarından yararlanılarak o bölgelerdeki çevresel kirliliği tespit etmektir. Bilindiği üzere alternatif tıp olarak bitkilere başvurmak ülkemizde oldukça yaygındır. Bitki çayı ve bitkilerin, hastalık anında rahatlatıcı etkisi olduğu ve hastalıklardan koruduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca, bazı bitkiler ilaç üretiminde de kullanılmaktadır. Fakat bu bitkiler sağlık alanında yaygın bir kullanım alanına sahip olmasına rağmen, bir o kadarda tehlike teşkil edebilirler. İnsan sağlığı yararına diye düşündüğümüz bitkiler, içeriğindeki ağır metaller nedeniyle insan sağlığını tehdit edici nitelikte olabilir. Bu nedenle, insan sağlığı açısından ağır metal analizleri oldukça önemlidir. Bu tez çalışması için, Karaman ili aktarlarından ve pazarlarından biberiye, adaçayı, kekik, karanfil, zerdeçal, yeşilçay, papatya, ıhlamur, zencefil, nane, tarçın, rezene, kuşburnu gibi 13 çeşit bitki toplandı. Kuru olarak alınan bitkiler öğütülüp elendi. Numuneler etüvde kurutuldu ve 1'er gr tartıldı. Yaş yakma metoduyla 15 ml'lik çözeltiler haline getirildi. AAS cihazı ile ağır metal konsantrasyon ölçümleri yapılarak diğer çalışmalar ve standart değerler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, heavy metal contents of some plants consumed as tea were measured with AAS. Purpose of the research is to detect the environmental pollution in that regions by using the concentrations of heavy metals in the plant content. As it is known, it is quite common in our country to refer to plants as alternative medicine. It is a known fact that plant herbs and plants are a relaxing effect at the time of illness and protect from diseases. In addition, some plants are also used in medicine production. But, they can be a danger to that extent, although these plants have a widespread use in the health field. Plants that we consider to be of benefit to human health may be of a threat to human health due to heavy metals in their contents. For this reason, heavy metal analysis are very important for human health. For this thesis study, 13 kinds of plants were collected as rosemary, sage, thyme, carnation, turmeric, greentea, chamomile, linden, ginger, mint, cinnamon, fennel, rosehip from the Karaman province bazaar and its markets. Dried plants were ground and sieved. The samples were dried in the stove and weighed 1 gr. It was turned into 15 ml solutions by wet burning method. The measurements of heavy metal concentration were made by AAS and compared with other studies and standard values.