N-metil pirol bileşiğinin fenilhidrazin tuzları ile arilasyonu
Arylation of N-methyl pyrrole compound phenylhydrazine salts
- Tez No: 501905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TALAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Pek çok doğal ürünün yapısında bulunan ve birçok farmasotik bileşikte ve fonksiyel pek çok bileşiğin sentezinde kullanılan pirol halkası heterosiklik bileşikler arasında en önemli yapılardan birisidir. Pirollerin arilasyonu için birçok örnek olmasına rağmen, pirollerin arilasyonu çok reaktif olması ve kolay polimerleşmesinden dolayı organik kimyanın üstesinden gelinmesi gereken bir sentezdir. Pirollerin geçiş metali katalize (özellikle Pd, Rh ve Ru kompleksleri) karşılıklı-eşleşme kapling reaksiyonları sp2- sp2 karbon bağları arasında başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Pirollerin arilasyonuna birçok örnek olmasına rağmen geçiş metalleri çok pahalı ve nadir elementler olmasından dolayı yeni metodolojilerin geliştirilmesine gerek duyulmaktadır. Bu yüksek lisans tezi genişleyerek uygulama alanı bulan serbest radikal ve hava oksijeni katalize eşleşme prosesi sunmaktadır. Reaktif aril radikal ara ürünü, Ar-NH-NH2'ün bağlarının havanın oksijeni ile oksidasyonundan oluşturulur. Bu amaçla fenilhidrazin ve fenilhidrazin tuzlarının, pirolün aril radikaller ile direk arilasyonu için reaktant olarak kulanılması araştırıldı. Geçişmetali katalizörsöz C-2 arillenmiş pirollerin, direk daha uygun sentezi, N-metil pirol ve aril radikal çok iyi bir eşleşme reaksiyonu ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Found in many natural products and used in many pharmaceutically relevant and other functional synthesis, pyrrole ring is among the most important heterocyclic structural units. However, despite the numerous applications of the arylated pyrroles, their synthesis remains a challenge in organic chemistry because pyrroles are very reactive and easily polymerize. Transition-metal-catalyzed (especially Pd, Rh and Ru complexes) cross-coupling reactions of pyrroles are phenomenally successful for the formation of C sp2- sp2 bonds. However, despite the numerous applications of arylated pyrroles, their synthesis needs to be developed new methodology because transiton-metals are very expensive and rare metals. This Ms. thesis represents an expansion of the application of catalysis in air through conventional coupling and free radical processes. A reactive free aryl radical intermediate was generated via the oxidation of an activated Ar-NH-NH2 bond by air as a simple and readily available oxidant. For this purpose, the usability of phenylhydrazine and phenylhydrazine hydrochloride salt reagents for the direct arylation of a pyrrole with aryl radicals was investigated. The facile coupling of N-methylpyrrole with aryl radicals was easily applied for the convenient direct synthesis of C-2 arylated pyrroles without a transition-metal catalyst.