Çevrim içi rehberli sanal turlara katılanların kabul düzeyi ve paydaşların yaklaşımları: Sanal frigya örneği
Acceptance level of participants in online guided virtual tours and stakeholders' approaches: The case of virtual phrygia
  1. Tez No: 861211
  2. Yazar: MUHAMMED KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY EMİR, PROF. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada turist rehberi eşliğinde gerçekleşen çevrim içi rehberli sanal turlara yönelik olarak katılımcıların kabul düzeyini etkileyen faktörler ve paydaşların yaklaşımlarının neler olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çevrim içi rehberli sanal turlara katılan kullanıcıların bu yeni uygulamayı kabul etme düzeylerini etkileyen faktörler ve kullanıcılar açısından bu sanal turu benimseme niyetinin destinasyonu fiziksel olarak ziyaret etme eğilimine etkisi belirlenmiştir. Aynı zamanda derinlemesine bilgi edinmek amacıyla çevrim içi rehberli sanal turlara yönelik olarak kullanıcı, turist rehberi ve akademisyenlerin yaklaşımları ortaya çıkarılmıştır. Bu kapsamda çevrim içi rehberli sanal turlara yönelik olarak bütüncül bakış açısı sağlamak amacıyla karma yöntem araştırmalarının yakınsayan paralel deseni kapsamında nicel ve nitel veriler eş zamanlı olarak toplanmıştır. Veriler, nicel aşamada Teknoloji Kabul Modelinden uyarlanan anket yoluyla 464 katılımcıdan ve nitel aşamada 34 katılımcıdan görüşme yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada çevrim içi rehberli sanal turların kabul düzeyinin yüksek olduğu, sanal turu deneyimleyen kullanıcıların destinasyonu yerinde ziyaret etme eğiliminin arttığı, sanal turların kullanım kolaylığı olduğu, faydasının yüksek algılandığı, ücret ödeme istekliliğinin görüldüğü ve gerçek bir turist rehberi eşliğinde düzenlenmesinin ayırt edici düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Son olarak çalışma kapsamında çevrim içi rehberli sanal turda ön deneyim yaşandıktan sonra destinasyonun yerinde ziyaret edilmesi şeklinde açıklanan“virtualrooming”kavramı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the level of acceptance of the participants and the approaches of the stakeholders towards online guided virtual tours accompanied by a tour guide were revealed. In this context, the factors affecting the level of acceptance of users participating in virtual tours and the effect of users' intention to adopt this virtual tour on the tendency to physically visit the destination were determined. Also in order to obtain in-depth information, the approaches of users, tour guides and academicians towards online guided virtual tours were revealed. In order to provide a holistic perspective on online guided virtual tours, quantitative and qualitative data were collected simultaneously within the scope of the convergent parallel design of mixed method research. Data were obtained from 464 participants through a questionnaire adapted from the Technology Acceptance Model in the quantitative phase and from 34 participants through interviews in the qualitative phase. It was determined that the acceptance level of online guided virtual tours is high, the tendency of users who experience the virtual tour to visit the destination on site increases, virtual tours are easy to use, their benefits are high, the willingness to pay a fee is seen and the fact that they are organized with a real tourist guide is at a distinctive level. The concept of“virtualrooming”was developed within the scope of the study, which explains the on-site visit of the destination after having a preliminary experience in an online guided virtual tour.