Dördüncü endüstri devrimine geçiş sürecinde üç boyutlu yazıcı kullanımının teknoloji kabul modeliyle ölçümlenmesi: Otomotiv endüstrisinde bir araştırma
Measurement of 3 dimensional printer usage in production in the process of transition to the 4. industrial revolution by technology acceptance model: An application in the automotive industry
  1. Tez No: 501935
  2. Yazar: AHMET İLKER AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, otomotiv endüstrisinde çalışanların üç boyutlu yazıcı kullanımında etkilendikleri faktörlerin literatürde kullanılan teknoloji kabul modeliyle istatistiksel olarak belirlenmesidir. Bu doğrultuda Otomotiv Sanayi Derneğine üye 7 adet otomotiv firmasındaki 206 çalışan üzerinde anket uygulaması ile Teknoloji Kabul Modeli (TKM) çerçevesinde üç boyutlu yazıcı kullanımına etki eden faktörlerin incelenmesi hedeflenmiştir. TKM ekseninde geliştirilen yapısal modele ait sonuçlar LISREL paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında kurulan model istatistiki sonuçlar ile doğrulanmış, hipotezler ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre çalışanların üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanma konusunda algıladıkları kullanım kolaylığının, bu teknoloji ile ilgili tutumları üzerinde %82,8, bu teknolojiyi kullanma niyetleri üzerinde % 78,6 etkili olduğu görülmüştür. Çalışanların bu teknolojiyi kullanma konusundaki niyetlerinin de gerçekleşen davranışa dönüşme üzerinde % 80,3 etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Endüstri 4.0 ile ilgili ve üç boyutlu yazıcı kullanımının benimsenmesi ve yaygınlaşması konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine statistically the factors affecting the use of three dimensional printers of employees' in the automotive industry. In this direction, it was aimed to investigate the factors affecting the usage of three dimensional printer in the Technology Acceptance Model (TAM) frame by applying the questionnaire to 206 employees among 7 automotive companies which are members of Automotive Manufacturers Association. The results of the structural model developed by TAM were evaluated with the LISREL package program. The established model within the scope of the research was confirmed statistically by the results and the hypotheses were evaluated separately. According to analysis results, the effect of employees' perceived ease of use of the three-dimension printer on their attitudes towards this technology was found as 82.8 % and the effect on intention using this technology was shown as 78.6 %. It was concluded that employees' intentions to use this technology were 80,3 % on the transformation to actual behavior. In addition, suggestions have been made on about Industry 4.0 and the adoption and dissemination of the use of three-dimensional printers.