Determination of problems in transition to smart manufacturing model and suggestions for enterprises
İşletmelerin akıllı üretim modeline geçiş süreçlerinde karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri
- Tez No: 635365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik gelişmeler insan hayatını ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal alanlarda etkilemektedir. Bu teknolojik gelişmeler sanayi devrimlerine yol açmış olup üç büyük sanayi devrimi gerçekleşmiştir. Bunlar; su ve buhar gücünden yararlanılarak üretim sistemlerinin mekanik hale geldiği birinci sanayi devrimi, elektrik gücünden yararlanılarak seri üretimin gerçekleştirildiği ikinci sanayi devrimi ve bilgi teknolojilerinin devreye girmesiyle üretimde otomasyonun sağlandığı üçüncü sanayi devrimidir. Modern sanayinin günümüzde gelmiş olduğu noktada ise sanayileşmenin dördüncü evresi olan Endüstri 4.0 adlı bir süreç yaşanmaktadır. Endüstriyel üretimde meydana gelen dijital dönüşümle birlikte ortaya çıkan ve ilk kez 2011 yılında Hannover fuarında dile getirilen Endüstri 4.0, yüksek teknoloji içerikli bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Bu bileşenlerin rol aldığı ve Endüstri 4.0'ın nihai hedefi olarak ortaya çıkan yenilikçi bir üretim modeli ise akıllı üretim olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin akıllı üretime geçiş süreçlerinde karşılaştıkları sorunları açığa çıkarmak ve işletmelerin bu sorunlara nasıl çözüm yolu bulduklarını ortaya koymaktır. Bu çalışma, akıllı üretime geçiş yapacak işletmeler için yol gösterici niteliktedir. Çalışmada Türkiye kökenli olan ve araştırma kapsamında yer almayı kabul eden dört işletmeden 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucu elde edilen verilere betimsel ve içerik analizi teknikleri uygulanmıştır. İşletmelerin akıllı üretime geçiş sürecinde örgütsel, teknolojik, ekonomik ve çevresel kaynaklı sorunlarla karşılaştıkları görülmüştür. Çalışmanın sonucunda akıllı üretime geçişte karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları ortaya konulmuş ve gelecek çalışmalar için araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological developments affect human life in economic, political, cultural and social areas. These technological developments led to industrial revolutions and three major industrial revolutions took place. These are the first industrial revolution in which production systems became mechanical by using water and steam power, the second industrial revolution in which mass production was carried out by using electric power and the third industrial revolution in which automation in production was provided by the introduction of information technologies. At the point where modern industry has arrived today, there is a process called Industry 4.0, which is the fourth phase of industrialization. Industry 4.0, which came into being with the digital transformation that occurred in industrial manufacturing and was first mentioned at the Hannover Fair in 2011, contains high-tech components. An innovative manufacturing model in which these components are involved and emerging as the ultimate goal of Industry 4.0 is called Smart Manufacturing. The aim of this study is to expose the problems faced by enterprises in transition to smart manufacturing processes and to reveal how enterprises find solutions to these problems. This study is a guide for enterprises that will make the transition to smart manufacturing. In-depth interviews were conducted through a semi-structured interview form with 10 participants from four companies of Turkish origin who agreed to take part in the research. Descriptive and content analysis techniques were applied to the data obtained from the interviews. It has been observed that enterprises face organizational, technological, economic and environmental problems during the transition to smart manufacturing. As a result of the study, problems encountered in the transition to smart manufacturing and their solutions were identified and suggestions were made to the researchers for future studies.