Ahmet Hamdi Tanpınar'ın roman ve öykülerinde bedensel ve ruhsal hastalıklar üzerine bir inceleme
An thesis on physical and mental diseases in the novels and stories of Ahmet Hamdi Tanpınar
- Tez No: 501952
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KACIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Roman ve Öykülerinde Bedensel ve Ruhsal Hastalıklar Üzerine Bir İnceleme başlığını taşıyan ve iki bölümden meydana gelen bu çalışmanın“Giriş”kısmında, hastalığın tanımı yapılarak hastalık konusunda düşünür ve yazarların fikirlerine yer verilmiş; yazar ve şairlerin bünyesinde taşıdıkları hastalıklar belirtilerek yazar-hastalık-edebiyat ilişkisine değinilmiş; dünya ve Türk edebiyatında hastalığı konu edinen eserlere genel hatlarıyla yer verilmiştir.“Birinci Bölüm”de Ahmet Hamdi Tanpınar'ın muzdarip olduğu fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar; Tanpınar'ın biyografisi, günlük ve mektupları çerçevesinde yorumlanarak sunulmuştur. Çalışmanın esas noktasını teşkil eden“İkinci Bölüm”de, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın roman ve öykülerinde yer alan bedensel ve ruhsal hastalıklar ele alınmıştır.“Sonuç”kısmında ise, çalışma sonucunda ulaşılan çıkarımlara yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the“introduction”section of the thesis that is called An Thesis on Physical and Mental Diseases in the Novels and Stories of Ahmet Hamdi Tanpınar and consists of two parts, disease was defined and opinions related to disease of philosopher and authors were included; author -disease- literature relationship was mentioned by being specified that authors and poets have diseases; works mentioned about that disease in world and Turkish literature were generally included. In“first section”physical and mental diseases which Ahmet Hamdi Tanpınar suffers from were presented by being interpreted within the scope of Tanpınar's biography, diary and letters. In“second section”that is main point of the thesis, physical and mental diseases in Ahmet Hamdi Tanpınar's novels and stories were handled. In“conclusion”section, thesis was completed by being included inferences reached at the end of the thesis.