Ticari kredi taleplerinin değerlendirilme süreci ve kredi garanti fonunun işleyişini kapsayan bir uygulama
Evaluation process of commercial loan requests and an application covering the functioning of credit guarantee fund
- Tez No: 501976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE HAYIRSEVER BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bankalar kullandırdıkları kredilerin sorunsuz şekilde geri ödenmesini istemektedirler. Bu nedenle ticari kredi uygulamalarının en önemli süreçlerinin başında, kredi talep eden firmalar için yapılan istihbarat ve mali analiz çalışmaları gelmektedir. İstihbarat ve mali analiz çalışmaları; kredi talebinde bulunan firmanın karakteri, kapasitesi, likiditesi, mali yapısı, hedefleri, piyasa itibarı, sektördeki yeri, karlılığı ve yürüttüğü faaliyetleri hakkında edinilen bilgiler aracılığıyla firmanın kredibilitesinin olup olmadığını tespit etmek için yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Bankalar firmaları kredilendirirken; güvence, likidite, karlılık ve akışkanlık gibi kriterlere dikkat etmektedir. Bu kriterlere göre kredinin geri ödeme koşulları, miktarı, vadesi, teminatları ve fiyatlama konularında firmanın ihtiyaçlarının doğru tespit edilip ona göre kredilendirilmesi gerekmektedir. Bankalar bu kriterlerle gelecekte oluşabilecek riskleri asgari seviyeye indirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışmada örnek uygulamadaki firma için yapılan istihbarat ve mali analizi yer almaktadır. Teminat yetersizliği nedeniyle kredi kullanamayan firmaların bu sorununu gideren, finansman erişimine destek olan Kredi Garanti Fonu'nun işleyişi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banks want their loans to be repaid smoothly. For this reason, one of the most important process of credit granting is the credit inquiry and the financial analysis for companies demanding credit from banks. Credit inquiry and the financial analysis include determining whether the company is credible or not through the information obtained about the character of the company, capacity, liquidity, financial structure, targets, market reputation, position in the sector, profitability and activities carried out. Banks paying attention such criteria as security, liquidity, profitability and fluidity when giving loan. According to these criteria, the requirements of the company should be determined correctly and credited accordingly in terms of repayment terms, amount, valuation, guarantees and pricing of the loan. The banks intend to reduce the risks that may emerge in future through these criteria to the minimum level. The function of the Credit Guarantee Fund, which supports financing and solves this problem for companies that can not use credit due to insufficient guarantee, is explained. This study includes credit inquiry and financial analysis for the firm in the sample exercise.