Yaratıcı liderlik, içsel motivasyon ve iç girişimcilik davranışı ilişkisi
The relationship between creative leadership, intrinsic motivation and internal entrepreneurship
  1. Tez No: 501999
  2. Yazar: ALİ MAHLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı yaratıcı liderlik, içsel motivasyon ve iç girişimcilik davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda Gaziantep ilinde sivil toplum kuruluşlarında çalışan 250 kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda görev odaklı ve yönetim odaklı yaratıcı liderliğin içsel motivasyon üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, görev odaklı ve yönetim odaklı yaratıcı liderliğin iç girişimciliğin alt boyutlarından olan risk alma ve proaktiflik ve yenilikçilik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, görev odaklı yaratıcı liderliğin iç girişimciliğin alt boyutlarından olan özerklik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between creative leadership, intrinsic motivation and internal entrepreneurship. In this context, questionnaire application is conducted with 250 individuals who work in non-governmental organizations in the province of Gaziantep. It is observed from the results of the research that task-oriented and management-oriented leadership to have a positive and significant influence on intrinsic motivation. In addition to this, it is seen that task-oriented and management-oriented leadership have positive and meaningful influence on sub-dimensions of intrinsic motivation such as taking risks and proactivity. Moreover, it is observed that management-oriented leadership has positive and meaningful influence on autonomy which is a sub-dimension of intrinsic motivation.