Grimm masallarının dönüşümü üzerinden kadın imgesi
Women image on the transformation of Grimm tales
  1. Tez No: 501998
  2. Yazar: SİBEL ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bir folklor ürünü olan masallar, sözlü geleneğin bir parçası olarak eğitim ve kültürün genç kuşaklara aktarımını sağlarlar. Anlatılan masallarda amaç, toplumun duygu, değerler ve düşünce sistemini aynı zamanda o toplumun estetik değerlerini aktarmaktır. Ünlü Alman masalcıları Grimm Kardeşler kendi kültürlerinde anlatılan masalları derleyerek yeniden üretme yoluna gitmişlerdir. Grimm Kardeşler'in yanı sıra birçok araştırmacının dikkatini çeken masallar, bazı eleştirel çevrelerce mutluluk maskesi altında gizlenmiş bir basmakalıp düşünce aşılaması nedeniyle ve bilinçaltını şekillendirdiği düşünülerek eleştirilmiştir. Masallar, sadece gelenekleri ve kültürleri yansıtmakla kalmaz aynı zamanda onları biçimlendirir ve yeniden yaratır. İlkel topluluklardan sözlü olarak ortaya çıkan masal, daha sonraki dönemlerde gelişmiş olarak görülür. Grimm Kardeşler olarak tanınan masal araştırmacıları köken araştırmaları yapmışlardır. Onların ardından masallar, birçok araştırmacının günümüze kadar ilgisini çekmeye devam etmiştir. Bu eleştirilerden yola çıkarak hazırlanan bu tez çalışmasında Grimm Kardeşler masalını konu edinen eser örnekler belirlenerek analiz edilmiştir. Bu masalları konu edinen kadın rolünün modernize edilerek yeniden şekillendirildiği basmakalıp düşüncelerin temel alındığı eserler; resimden, illüstrasyona, edebiyattan sinemaya heykelden enstalasyona farklı disiplinlerdeki özgün yaklaşımlar incelenmiştir. Gustave Dore, Everett Millais, Mark Ryden, David Hockney, Kiki Smith, Cindy Sherman, Paula Rego, Disney bu kapsamda ele alınan örnekler arasındadır. Uygulama resim çalışmaları için Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kül Kedisi Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız, Kurbağa Prens adlı masallardaki kadın rolünün basmakalıp düşünceleri alt metin olarak kullanılmış ve 'kadın dönüşümüne' ilişkin yeni yorumlar yapılmıştır. Bu masalların seçilme nedeni her birinin popüler masal örneği olup daha çok derleme yapılmış olmasıdır. Ortak özellikleri ise bilinçaltı simgelerini kullanarak görünür hikâyenin altında bambaşka bir hikâye ve çeşitli imgeler barındırmasıdır.
Özet (Çeviri)
Tales, a product of folklore, ensure that the education and culture pass to young generations as a part of the oral tradition. Objective of fairy tales told is transferring a society's emotions, values and thought system as well as esthetical values of that society. Grimm Brothers, the renowned German collectors of fairy tales, opted for reproduction by collecting fairy tales told in their local culture. Fairy tales that attracted a great deal of attention from several researchers apart from Grimm Brothers have been criticized by some critical circles for instilling of a stereotypical thinking concealed under a mask of happiness and shaping the subconscious. Tales do not only reflect traditions and cultures but also shape and re-create them. Fairy tales that originated from primitive communities in oral form appeared in a more flourished form in following periods. Fairy tale researchers known as Grimm Brothers collected German fairy tales and conducted etymology researches over such fairy tales. After Grimm Brothers, fairy tales have continued to draw attention of several researchers to date. Example works subject matter of which is Grimm Brothers' fairy tale have been identified and analyzed in this thesis prepared by taking such criticism as the starting point. Works, subject matter of which are these fairy tales and which are based on stereotypical thoughts whereby role of the woman has been modernized and re-shaped, and original approaches in various disciplines ranging from painting to illustration, literature to cinema, sculpture to installation have been examined. Gustave Dore, Everett Millais, Mark Ryden, David Hockney, Kiki Smith, Cindy Sherman, Paula Rego, Disney are among examples addressed in this scope. For illustration studies, stereotypical thoughts affiliated with role of the woman depicted in fairy tales such as Snow White and Seven Dwarfs, Cinderella, Little Red Riding Hood, Frog Prince, Sleeping Beauty have been used as the subtext and new comments have been made with regards to 'transformation of the woman'. The reason why these fairy tales have been chosen is that each one of them is a popular fairy tale example and more collections have been made for these fairy tales. Their common point is that they contain a whole different story and various images under the visible story by using subconscious symbols.