Relationship between emotional skills of preschoolers and emotional intelligence of their teachers and mothers
Okul öncesi dönemdeki çocukların duygusal becerileri ile öğretmenlerinin ve annelerinin duygusal zekaları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 502003
  2. Yazar: TUĞÇE ESRA TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı, 66-72 aylık çocukların duygusal becerilerini, okul öncesi öğretmenlerinin ve annelerinin duygusal zeka düzeylerini araştırmak ve okul öncesi öğretmenlerin ve annelerin duygusal zekalarının 66-72 aylık çocukların duygusal becerileri üzerindeki öngörücü etkisini incelemektir. Bu çalışmanın örneklemini Ankara'nın Çankaya, Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarına devam eden 66-72 aylık çocuklar (N=126), okul öncesi öğretmenleri (N=126) ve anneleri (N=126) oluşturmaktadır. Veriler dört farklı veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır: Okul öncesi öğretmenleri için demografik bilgi formu, anneler için demografik bilgi formu, Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği (EQ-i), ve Altı Yaş Çocuklarının Duygusal Becerilerinin Değerlendirilmesi Testi (ACES). Araştırmanın bulguları, 66-72 aylık çocukların duyguları anlama boyutunda en yüksek, duyguları tanımlama boyutunda ise en düşük puana sahip olduğunu ortaya koymaktadır. 66-72 aylık çocukların duygusal becerilerinin cinsiyetlerine, aile gelirlerine, okul öncesi öğretmenlerinin yaşlarına, eğitim düzeylerine, deneyim yıllarına ve çocukların duygusal becerilerini geliştirmeye ilişkin becerilerine yönelik öz-değerlendirmelerine ve annelerinin eğitim düzeylerine göre değiştiği bulunmuştur. Ayrıca çalışmanın sonuçları, 66-72 aylık çocukların duygusal becerilerinin annelerinin yaşlarına göre farklılaşmadığını göstermiştir. Son olarak, okul öncesi öğretmenlerin 66-72 aylık çocukların duygusal becerilerinin üzerine annelerden daha fazla etkisinin olduğu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the emotional skills of 66–72-month-old children and the emotional intelligence levels of their preschool teachers and mothers, as well as to examine the predictive impact of the emotional intelligence of the preschool teachers and the emotional intelligence of the mothers on the emotional skills of the 66–72-month-old children. The sample of this study involves 66–72-month-old children (N=126) who are attending public and primary elementary schools and preschools operated by MoNE in Çankaya, Yenimahalle, and Etimesgut districts of Ankara, their preschool teachers (N=126) and mothers (N=126). The data was collected through four different instruments: demographic information form for preschool teachers, demographic information form for mothers, Bar-On Emotional Quotient Inventory (EQ-i), and Assessment of Children's Emotional Skills Test (ACES). The findings of the study reveal that 66–72-month-old children have the highest mean scores in understanding of emotions and lowest mean scores in identification of emotions. It was also found that the emotional skills of 66–72-month-old children differ with respect to their gender, family income, preschool teachers' age, educational level, years of experience, and self-reported skils in developing children's emotional skills, and mothers' educational level. Furthermore, the results also showed that the emotional skills of 66–72-month-old children do not differ with respect to their mothers' age. Finally, the results indicated that preschool teachers have higher impact on 66–72-month-old children's emotional skills than mothers.