Okul öncesi dönem çocuklarının duygusal zekâları, rekabet becerileri ve oyun oynama eğilimlerinin incelenmesi
Examination of preschool children's emotional intelligence, competitive skills and playfullness
- Tez No: 717575
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuklarının duygusal zekâları, rekabet becerileri ve oyun oynama eğilimlerinin cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim düzeyi, ailenin gelir düzeyi gibi demografik değişkenlere göre incelenmesi ve duygusal zekâ, rekabet becerileri ile oyun oynama eğilimleri arasındaki ilişkisinin ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 272 çocuk oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sullivan Öğretmenler İçin Çocukların Duygusal Zekâsını Değerlendirme Ölçeği”,“Okul Öncesi Rekabet Ölçeği”,“Çocuklar İçin Oynama Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular çocukların duygusal zekâ puan ortalamalarının yüksek olduğunu, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim durumu gibi değişkenlere göre duygusal zekâlarının fark göstermediğini ortaya koymuştur. Fakat aile aylık gelir düzeyi arttıkça çocukların duygusal zekâ düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan çocukların rekabet puanlarının ortamalamanın üstünde olduğu, cinsiyet ve aile gelir durumuna göre rekabet becerilerinde fark olduğu, kardeş sayısı ve anne-baba öğrenim durumuna göre ise fark olmadığı görülmüştür. Araştırmaya katılan çocukların oyun oynama eğilimi puanlarının yüksek olduğu, cinsiyet ve aile gelir durumuna göre oyun oynama eğilimlerinde fark olduğu, kardeş sayısı ve anne-baba öğrenim durumuna göre ise fark olmadığı belirlenmiştir. Duygusal zekâ, rekabet becerileri ve oyun oynama eğilimleri arasında pozitif yönde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the emotional intelligence, competitive skills, and playfulness in early childhood according to demographic variables such as gender, the number of siblings, education level of the parents, income level of the family, and to reveal the relationship between emotional intelligence, competitive skills, and playfulness. The participants of the study consist of 272 children in early childhood who attended preschools in Istanbul that are affiliated with the Directorate of National Education during the 2019-20 academic year. The tools used to collect data used in the Relational Survey Model are;“Personal Information Form,”“Sullivan Teacher Rating Scale of Emotional Intelligence in Children,”“The Preschool Competition Questionnaire,”and“Children's Playfulness Scale (CPS).”Findings revealed that children's emotional intelligence average scores were high, and their emotional intelligence did not differ according to variables such as the number of siblings and the educational status of their parents. However, it is revealed that the emotional intelligence levels of the children increase as their families' monthly income levels increase. It is found that the competition scores of the children participating in the study are above the average; the competitive skills differ according to gender and family income but don't get affected by the number of siblings and the education level of parents. It is revealed that the playfulness scores of the children who attended the study are high. The playfulness of the children differs according to the variables such as gender and family income. But variables such as the number of siblings and the education level of income do not affect playfulness. It is determined that there is a positive correlation between emotional intelligence, competitive skills, and playfulness.