The Ancient Harbour of Elaia
Elaia Antik Limanı
- Tez No: 50206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN DOĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Elaia limanı kent yaşamı ile doğrudan ilişkili olan tarihi, denize bağlı ticareti ve ilginç kuruluş efsanesi ile bir bütün olarak incelendi. İlk olarak Schuchhardt'ın planını çizdiği liman ve Lehmann'ın bu çizim üzerinde yaptığı yorumlar dikkate alınarak, tekrar çizilerek araştırılmıştır'. Plan olarak kleistos (kapatılabilir) limanlar sınıfında yeralan Elaia limanının (Pergamon donanmasına hizmet verdiği antik kaynaklarca da doğrulanan), askeri amaçlı limanlarda olması gereken gemi barınakları ve diğer olası yapıları değerlendirildi. Büyük oranda alüvyonlar altında kalmış olan liman yapıları, bugün artık görülememektedir. Hellenistik döneme tarihlenen limanın altında, akropolisin konumu da dikkate alınarak, daha eskiye tarihlenen bir liman kalıntısının olabileceği gözlenmiştir. Teknolojisi hakkında fazla bir şey bilinmeyen limanın, işlenmiş taşlarının su tutmalıklar yardımıyla yerleştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Limanın, inşaa edildiği Hellenistik dönemden İ.S. 90 yılındaki Elaia kentini de yerle bir eden depreme kadar kullanıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the Hellenistic period Elaia had been distinguished as the nearest and the most convenient port of Pergamon. She gained a fame after she had been used as an outer port and a naval base harboring the royal fleet. The harbor the function of which has been confirmed by the ancient writers is classified as an enclosed harbors (Kleistos). Furthermore, the harbor is considered to be a private and a secret sort of harbor just because it belonged to the kings of Pergamon. Elaia has been studied in terms of its history, naval commerce and interesting mythology* systematically. At the begining of the present century the ground plan of the harbor redrawn and structures found there were evoluated. As the harbor had an enclosed plan, it has been decided that there should have been a connection between the fortifications and the moles. The sections under the silting are supposed to have been shipsheds because of the fact that there should exist shipsheds in military harbor. It's belived that there used to be a former mole beneath the present one. The harbor was filled by silt and later it became useless.