Tatika mezarlığı Erken Tunç Çağı seramikleri
Early Bronze Age ceramics from Tatika cemetery
- Tez No: 502156
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Tatika Höyüğü'nde Mardin Müzesi Müdürü Nihat ERDOĞAN başkanlığında ve Prof. Dr. A. Tuba ÖKSE bilimsel danışmanlığında 2013 yılından itibaren gerçekleştirilen kazılar sonucunda ele geçirilen, Erken Tunç Çağı I-II Dönemi seramikleri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Söz konusu bu seramikler mal ve form grupları açısından değerlendirilip, Erken Tunç Çağı'nda Kuzey Mezopotamya'daki seramik grupları içindeki yeri ve önemine değinilmiştir. Tatika Höyüğü Kuzey Mezopotamya'da, Gre Virike, Jerablus-Tahtani, Tell Ahmar gibi MÖ 3. binde yerleşim dışı mezarlıklar ile buna ilişkin komplekslerin bulunduğu verilerin yer aldığı merkezlerden biri olması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Tatika Höyüğü'nde ele geçen ve çalışmanın konusunu oluşturan malzemenin; Kuzey Mezopotomya' da Geç Kalkolitik Çağ geleneğinin devamı niteliğinde el yapımı yerel seramik grubu olduğu bilinmektedir. Tatika Höyüğü seramiklerinin, çağdaşı olan komşu bölgelerin seramik gruplarıyla farklılıklar göstermesinin yanında, benzer öğelere de sahip olduğu ve birkaç merkez ile buluntu çeşitliliği açısından paralellik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Early Bronze Age I-II Period ceramics, which were found as the result of excavations carried out in the Tatika Mound since 2013 under the presidency of Mardin Museum Director Nihat ERDOĞAN and under the scientific consultancy of Prof. Dr. Tuba A. ÖKSE, constitute the subject of this study. It is mentioned that this ceramics were evaluated in terms of wares and form groups and was mentioned in place and importance of Early Bronze Age ceramic groups in the Northern Mesopotamia. Tatika Mound is very important place in the Northern Mesopotamia with respect to one of the centers of having non-settlement graves and the related complexes are located in 3rd thousand BC like Gre Virike, Jerablus-Tahtani, Tell Ahmar. The material that was found and formed the subject of studying at Tatika Mound is hand-tooled local ceramic group a follow-up Late Chalcolithic Age tradition in the Northern Mesopotamia. It has been observed that Tatika Mound ceramics are not only different from ceramic groups of neighboring regions that live same-time, but also have similar features and show parallelism with several centers in terms of finding diversity.