Stem shape optimization of hip prosthesis by stress analysis
Kalça protez sapının gerilme analizi ile şekil optimizasyonu
  1. Tez No: 50224
  2. Yazar: NURAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi insan vücudu ve işlevlerinin incelenmesi konusunda yeni ufuklar açmış ve içinde bulunduğumuz asırda birbirine çok uzak olan birçok bilim dalı birbirine komşu olmuşlardır. Bu çalışma, tıp ile mühendislik biliminin birbirine destek vermesi ile oluşturulmuştur. Burada üç boyutlu sonlu elemanlar metodu kullanılarak iki ayrı protez tipi üzerinde çalışılmıştır. Kişinin yürüme ve sandalyeden kalkma pozisyonlarında vücut ağırlığının ve kalçaya bağlı olan kasların oluşturduğu protez basma etki eden yük değeri değişecektir. Herbir pozisyona ait yükleme durumunda malzeme cinsinin titanyum ve paslanmaz çelik olarak alınması halinde iki ayrı protez tipi için protezin boyun bölgesinde oluşan gerilmeler ve şekil değiştirme incelenecektir. Malzeme emsinin farklı olması protezlerdeki gerilme değerlerini değiştirmez. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the advancement of the science and technology, in the subjects of human body and the research of its function, the new horizons have been opened and in our age which is still going on, a lot of science branches which are far away are neighbors now. This study developed by the help of the Medical Science and Engineering Science. Here with the help of tree dimension finite element methods two different prosthesis types are worked on. In the situations of the human walking or standing from a chair, the load values of the amount which is on the human body and hip joint muscles have changed according to the prosthesis head. In each positions' loading situations, if the equipment has been taken as titanium alloy or the stainless steel, for two different prosthesis styles, the tensions that have been occurred in the neck area of prosthesis, and its changing shape has been investigated. Prosthesis being made from different materials don't change the stress values in the neck area.