Ücret ve iş doyumunun çalışan motivasyonuna etkisi
The effect of fee and job satisfaction on worker motivation
  1. Tez No: 502242
  2. Yazar: MURAT KAAN AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY SELVİ HANİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Motivasyon, bir ya da birden fazla kişiyi belirli bir amaç doğrultusunda sürekli olarak harekete geçirmek amacıyla gösterilen gayretlerin toplamıdır. Ücret ve iş doyumu, bir iş yerindeki çalışanların motivasyonunu etkileyen iki temel faktördür. Yürütülen çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ücret doyumu kavramı, önemli teorileri ve ücret doyumunun sonuçları incelenmiştir. İkinci bölümde iş doyumu kavramı, ortaya çıkışı, iş doyumu ile ilgili kuramlar, iş doyumunu etkileyen faktörler, iş doyumu ve doyumsuzluğunun sonuçları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise motivasyon kavramı, önemi, teorileri, motivasyon-iş doyumu ve motivasyon-ücret doyumu arasındaki ilişki irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bir alan araştırması ile ücret ve iş doyumunun iş motivasyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında ücret ve iş doyumunun iş motivasyonu ile pozitif bir korelasyona sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, ücret doyumu-iş motivasyonu arasındaki ilişkide mevcut korelasyonun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, iş doyumunun iş motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, araştırmaya katılan bireylerin iş doyumu arttıkça iş motivasyonun arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation is the sum of the efforts shown to constantly mobilize one or more people towards a specific purpose. Salary and job satisfactions are two key factors affecting the employee motivation at a workplace. The study carried out consists of four parts. In the first part, the concept of salary satisfaction, the important theories about salary and the results of salary satisfaction have been investigated. In the second part, the concept of job satisfaction, the emergence of it, theories about job satisfaction, factors affecting job satisfaction, and the results about job satisfaction and dissatisfaction have been discussed. In the third part, the concept, importance, and theories of motivation, motivation-job satisfaction, and motivation-salary satisfaction have been examined. In the fourth part, the effects of salary and job satisfactions on employee motivation have been investigated using a field survey. According to the findings of the study, it has been seen that the salary and job satisfactions have a positive correlation with employee motivation. However, the correlation between the salary satisfaction and employee motivation has not been found to be statistically significant. On the other hand, job satisfaction has a significant effect on employee motivation, because it has been determined that while the job satisfaction of the individuals involved in the survey increases, the motivation of the employees also increases.