Essays on financial development in emerging countries
Gelişmekte olan ülkelerde finansal gelişme üzerine çalışmalar
- Tez No: 752836
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Finansal gelişme, özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Bir ülke finansal gelişimini arttırabilirse, o ülkedeki tasassruf birikiminin, kredilere erişiminin, üretkenliğinin ve dolayısıyla zenginliğinin olumlu yönde etkilenmesi beklenmektedir. Bu tezin birinci bölümünde, finansal gelişmenin tanımı ve belirleyici faktörleri anlatılmıştır. Ayrıca, finansal gelişmenin ekonominin çeşitli yönleri üzerindeki etkileri nedeniyle, nasıl gerçekleştireleceğini ve sürdürülebileceğini kavramak oldukça önemli olduğundan, gelişmekte olan ülkeler için finansal gelişmenin neden gerekli olduğuna da değinilmektedir. İkinci bölümde ise, finansal açıklık ve finansal gelişme arasındaki ilişki panel veri regresyonu kullanarak 27 gelişmekte olan ülke için 1996-2016 yılları arasında analiz edilmektedir. Özellikle sermaye hesabı açıklığı, menkul kıymetler piyasa açıklığı ve ticaret açıklığı olmak üzere üç farklı finansal açıklık ölçüsü üzerinde durulmaktadır. Bu konu, yatırım projeleri için çok ihtiyaç duyulan sermayeye daha kolay erişmeyi ve finansal sistemlerini güçlendirmeyi hedefleyen gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemlidir. Çalışmada, finansal gelişme üç farklı rasyo kullanılarak hesaplanmaktadır; piyasa kapitalizasyonu / GSYİH, likidite yükümlülükleri / GSYİH ve özel krediler / GSYİH. Aynı zamanda bu bölümde, sermaye hesabı ve ticaret açıklığı değişkenleri için alternatif ölçütler de kullanılmaktadır. Bu bölümün literatüre katkısı ise menkul kıymetler piyasası açıklığını ölçmek için kullanılan sermaye akışına dayalı ve değerlemeye dayalı değişkenlerin daha önce finansal gelişmeyi açıklamaya çalışan literatürde kullanılmamış olmasıdır. Amprik sonuçlar, ticaret ve sermaye hesabı açıklığının finansal gelişmeyi etkileyen temel faktörler olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar alternatif finansal açıklık ve finansal gelişme değişkenlerinin kullanılmasına ve kurumsal kalite ile onun alt bileşenlerinin etkilerinin kontrol edilmesine karşı duyarlı değildir. Bu bölümün sonuçları, fonlara daha kolay ve daha ucuz erişim için finansal piyasalarının derinliğini arttırmaya çalışan gelişmekte olan piyasalardaki karar vericiler için önemli bulgular içermektedir. Üçüncü bölümde, yine 27 gelişmekte olan ülke için Johansen-Fisher panel eşbütünleşme yöntemi kullanılarak, ekonomik büyüme ile finansal gelişme arasındaki uzun dönem ilişkisi incelenmektedir. Ekonomik büyüme ve finansal gelişme arasındaki nedensellik ilişkisinin yönü de araştırılmaktadır. Finansal gelişmenin ölçülmesinde Svirydzenka (2016) tarafından geliştirilen finansal gelişme endeksi ve ayrıca bu endeksin iki alt bileşeni kullanılmaktadır; finansal kurumlar endeksi ve finansal piyasalar endeksi. Bu sayede ekonomik büyümenin finansal gelişme ile hangi kanallar aracılığı ile uzun vadede ilişkisi olduğunun bulunması hedeflenmiştir. Bu yeni çok boyutlu değişken, finansal gelişmenin daha kapsamlı bir şekilde tanımlanmasını sağlamaktadır. Amprik sonuçlar, ekonomik büyüme ile finansal gelişme endeksinin ve alt endekslerinin arasında uzun dönemde önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, panel vektör hata düzeltme modelinden elde edilen sonuçlar, ekonomik büyüme ile finansal gelişme endeksi arasında tek yönlü bir nedensellik olduğunu ancak ekonomik büyüme, finansal piyasalar ve kurumlar endeksleri arasında ise çift yönlü bir nedensellik olduğunu göstermektedir. Benzer sonuçlar Pedroni ve Kao (1999) panel eşbütünleşme testleri ile de elde edilmiştir. Sonuçlar, hem finansal piyasaların hem de finansal kurumların uzun vadede ekonomik büyüme üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu bölümün sonuçları ekonomik büyümeyi arttırmaya çalışan gelişmekte olan ülkelerdeki karar vericiler için önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial development plays a part in the enhancement of growth, and its goal is to decrease poverty. If a country develops its financial system, it will improve its functions by improving public services, productivity, wealth, and increasing savings, and access to credits. In the first chapter of this dissertation, financial development and its determinants are explained in detail. It is discussed why financial development is important for emerging countries, and how it can be accomplished and sustained. In the second chapter, the association between financial development and financial openness is analyzed by using panel data regression for 27 emerging countries from 1996 to 2016. The second Chapter especially emphasizes three different financial openness measures which are trade, capital account and stock market openness. This issue is particularly important for emerging markets trying to improve their financial system to raise much-needed capital for investment projects. The financial development variable is measured by three different ratios: stock market capitalization/GDP, liquid liabilities/GDP, and private credits/GDP. Alternative measures are also employed for trade and capital account openness. Moreover, capital flow-based and valuation-based variables used in this chapter for measuring stock market openness have not been employed to explain financial development in the literature before. Empirical results suggest that openness to trade and openness to the capital account are the key factors for accomplishing financial development. These outcomes are also robust to the use of alternative financial development and financial openness variables and after controlling for institutional quality and its sub-components. The results of this chapter will have implications for policymakers in emerging markets who endeavor to raise the depth of their financial markets for easier and cheaper access to funds. In Chapter Three, the long-run association between financial development and economic growth is investigated by performing the Johansen-Fisher panel cointegration method for 27 emerging countries between the years 1980 to 2018. The Vector Error Correction Method (VECM) is also applied to determine the direction of a causal relationship between economic growth and financial development The two components of the overall financial development index developed by Svirydzenka (2016) (financial institutions index and financial markets index) are used to discover through which channels economic growth has a long-term association with financial development. This multi-dimensional variable explains the nature of financial development more inclusively than other alternative measures. This chapter's empirical outcomes suggest that there is a significant long-run relationship between economic growth, the overall financial development index, and its sub-indices. Likewise, outcomes from panel VECMs display a unidirectional causality between economic growth and the overall financial development index whereas bidirectional causality occurs among economic growth, financial institutions and financial markets indices. These outcomes are also robust to the use of Pedroni and Kao panel cointegration tests. The outcomes reveal that both financial markets and financial institutions have a significant effect on economic growth in the long run. Hence, the results of this chapter have implications for policymakers in emerging markets who try to develop economic growth.