Büyük durgunluk döneminde finansal piyasaların dinamik koşullu korelasyon analizi
Dynamic conditional correlation analysis of financial markets during the great recession
- Tez No: 785076
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Merkez bankaları uyguladıkları para politikasıyla fiyat istikrarını sağlamayı amaçlamaktadır. Makroekonomik gelişmeler ve finansal piyasalardaki dinamik değişim uygulanan para politikasıyla karşılıklı etkileşim içindedir. Merkez bankalarının tahvil ve hisse senedi gibi finansal varlıklar için belirli bir hedefleri olmamasına rağmen, para politikası yapıcılar, piyasa katılımcılarının büyüme ve enflasyon beklentilerini ölçmek için finansal varlıkların fiyatlarında yer alan bilgileri daha fazla kullanmaktadırlar. Hisse senedi ve devlet tahvili arasındaki zamana göre değişen korelasyonun belirleyicileri daha iyi anlaşıldığında, para politikası amaçlarına ulaşmak için optimum politika araçlarının tespiti kolaylaşacaktır. Bu amaçla çalışmada uygulanan para politikası perspektifinden makroekonomik faktörlerin, küresel finansal piyasa belirsizliğinin ve finansal stresin gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda hisse senedi ve devlet tahvili getiri korelasyonu üzerindeki etkisi incelenmektedir. Devlet tahvilini temsilen 10 yıl vadeli devlet tahvili getirisi kullanılmaktadır. Devlet tahvili ait olduğu ülkenin kendi riskini taşımaktadır. Hisse senedi ve devlet tahvili piyasaları arasındaki güvenli limanlara kaçış etkisinin varlığını analize dahil etmektedir. ABD, Almanya, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerle birlikte Meksika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde analize dahil edilerek kapsamlı bir karşılaştırma imkânı elde edilmiştir. Çalışmada korelasyonun zaman içinde dinamik değişimini günlük frekansta ölçebilmek için Dinamik Koşullu Korelasyon (DCC) Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişen Varyans (GARCH) yöntemi uygulanmıştır. Sapan gözlemlerin düzeltilmesi Mahalanobis uzaklığı yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kapsadığı dönem Küresel Finans Krizi, Avrupa Borç Krizi, Brexit ve Covid-19 pandemisini kapsadığı için makroekonomik temellerin farklılaştığı dönemler arası karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılabilmektedir. Analiz sonucunda gelişmiş ülkeler için dinamik koşullu korelasyon katsayısı pozitif değerler alırken, gelişmekte olan ülkelerde korelasyon negatif değerler almaktadır. Avrupa Borç Krizi, Brexit ve pandemi gibi risklerin arttığı dönemlerde volatilite kümelenmesinde artış gözlenmektedir. İktisat politika önerisi açısından çalışma bulguları kapsamında uygulanacak para politikasının fiyat ve finansal istikrarı sağlama başarısı artacaktır.
Özet (Çeviri)
Central banks aim to ensure price stability with their monetary policies. Macroeconomic developments and dynamic changes in financial markets are in mutual interaction with the implemented monetary policy. Although central banks do not have specific targets for financial assets such as bonds and stocks, monetary policy makers use the information contained in the prices of financial assets more to measure the growth and inflation expectations of market participants. When the determinants of the time-varying correlation between stocks and government bonds are better understood, it will be easier to determine the optimum policy tools to achieve monetary policy objectives. For this purpose, the effects of macroeconomic factors, global financial market uncertainty and financial stress on the stock and government bond yield correlation in developed and emerging markets are examined from the perspective of monetary policy applied in the study. The 10-year government bond yield is used to represent government bonds. The government bond carries the risk of the country which it belongs to. This includes the existence of the flight-to-quality between the stock and government bond markets in the analysis. A comprehensive comparison was carried out by including developed countries such as the USA, Germany, England and developing countries such as Mexico and Turkey in the analysis. In the study, Dynamic Conditional Correlation (DCC) Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (GARCH) method was applied to measure the dynamic change of correlation over time at daily frequency. Correction of outlier observations was performed using the Mahalanobis distance method. Since the period covered by the study includes the Global Financial Crisis, the European Debt Crisis, Brexit and the Covid-19 pandemic, a comparative assessment can be made among the periods in which the macroeconomic fundamentals differ. As a result of the analysis, the dynamic conditional correlation coefficient takes positive values for developed countries, while the correlation takes negative values for developing countries. When risks such as the European Debt Crisis, Brexit and pandemic increase, an increase is observed in the volatility cluster. In terms of economic policy proposal, the success of the monetary policy to be implemented within the scope of the study findings will increase the price and financial stability.