Kafa travması oluşturulan ratlarda esculetinin posttravmatik nöronal hasarda anti-enflamatuar anti-oksidan etkisinin araştırılması
Anti-inflammatory and anti-oxidant effect of esculetin on traumatic brain injury in rats
  1. Tez No: 838734
  2. Yazar: MEHMET ÇORUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİZ ÖZTOK TEKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kafa travması ve sonrasında gelişen travmatik beyin hasarı dünyada ve ülkemizde ölüm ve sakatlıklara neden olan önemli bir problemdir. Kafa travması sonrası travmatik sekonder beyin hasarına yönelik tedavi seçenekleri sınırlıdır. Bu çalışmada bir kumarin türevi olan eskuletinin kafa travması sonrası nöroprotektif etkisini ve sekonder travmatik beyin hasarına neden olan oksidatif stres ile aşırı inflamatuvar cevaba olan etkisini görmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Eskuletinin travmatik sekonder beyin hasarındaki etkisini göstermek amacıyla 48 adet erkek wistar albino rat ile kafa travması oluşturularak deney yapılmıştır. 48 adet rat 8 gruba ayrılmıştır. Sakrifikasyon sonrası elde edilen sağ hemisfer beyin dokusu örneklerinden immünhistokimyasal boyama yapılıp ve histopatolojik değişiklikler incelenmiş. Ratların sol hemisferler beyin dokuları homojenize edilerek ELİSA yöntemi ile Nrf-2, HO-1, Tnf-alfa değerleri incelenmiştir. BULGULAR: Yapılan histopatolojik incelemede kafa travması oluşturulan ve eskuletin tedavisi verilen ratlarda nöronal dejenerasyonun az sağlıklı nöronların özellikle de 100mg/kg verilen grupta daha fazla olduğu görülmüştür.(p 0,01) Kafa travması oluşturulan ve eskuletin tedavisi verilmeyen grupta nöronal dejenerasyon fazla sağlıklı nöron sayısının diğer gruplara göre daha az olduğu görülmüştür. (p 0,01) Kafa travması oluşturulmayan ve eskuletin verilen gruplarla kontrol grubu ile anlamlı fark gözlenmemiştir. (p 0,05) ELİSA yöntemi ile değerlendirilen gruplar Nrf-2, HO-1, Tnf-alfa sonuçları ile karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark görülemedi. SONUÇ: Çalışmamızda kafa travması oluşturulan ratlarda eskuletinin nöroprotektif etkisinin olduğu bu nöroprotektif etkisinin kullandığımız eskuletin dozuna bağlı olduğunu bulduk. Eskuletinin travmatik sekonder beyin hasarındaki nöroprotektif etkisinin kullandığımız oksidatif stres belirteçleri ve onların olduğu koruyucu mekanizmalar üzerinden olmadığını bulduk.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION : Traumatic brain injury and subsequent traumatic brain damage are significant problems worldwide and in our country, leading to death and disability. Treatment options for traumatic secondary brain damage after head trauma are limited. In this study, we aimed to investigate the neuroprotective effect of esculetin, a coumarin derivative, after head trauma and its effect on oxidative stress and excessive inflammatory response leading to secondary traumatic brain damage. MATERIALS AND METHODS: An experiment was conducted by inducing head trauma in 48 male Wistar albino rats to demonstrate the effect of esculetin on traumatic secondary brain damage. The 48 rats were divided into 8 groups. Immunohistochemical staining was performed on brain tissue samples obtained from the right hemisphere after sacrifice, and histopathological changes were examined. The left hemisphere brain tissues of the rats were homogenized for ELISA analysis of Nrf-2, HO-1, and Tnf-alpha values. RESULTS: Histopathological examination revealed that neuronal degeneration was less in rats with induced head trauma and treated with esculetin, particularly in the group administered 100mg/kg (p 0.01). In the group with head trauma induction but no esculetin treatment, neuronal degeneration was more pronounced, and the number of healthy neurons was lower compared to other groups (p 0.01). No significant difference was observed between groups not subjected to head trauma and those given esculetin (p 0.05). When the ELISA results of the groups evaluating Nrf-2, HO-1, and Tnf-alpha were compared, no statistically significant difference was observed. CONCLUSION: Our study found a neuroprotective effect of esculetin in rats with induced head trauma, and this neuroprotective effect was dose-dependent on the administered esculetin. We discovered that the neuroprotective effect of esculetin in traumatic secondary brain damage was not mediated through the oxidative stress markers we used and their associated protective mechanisms.