Türkiye'de çalışan kadınların mutsuzluk nedenlerine ilişkin perakende sektöründe bir alan araştırması
Examination of reasons of unhappiness of women in working life in Turkey and an area survey in retail industry
- Tez No: 502397
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
iş yaşamındaki kadın çalışanların işe ilişkin mutluluk düzeylerini saptamak ve sahip oldukları demografik özelliklerle işteki mutlulukları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada,“çalışma hayatında mutluluk”kavramının anlamı ve önemi de göz önünde bulundurarak, kadının tarih içinde çalışma süreci, işteki mutsuzluğun nedenleri, bu nedenlerin altında yatan faktörler tespit edilmiş ve bu tespite yönelik alternatif çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unhappiness at work shouldn't be perceived as a personal problem; it must be based on the factors which affect employees or both genders. The main reasons for these problems, do not exist in just one business and determine the solutions for minimizing these problems, is of great importance. It is a wrong idea that business don't deal with the distress and high expectations of its workers. However, if it has to be explained, it is wrong to think that the all workers have the same distress and expectations. In this context, it is indicated that the expectations of women and problems of men are different from each other. In this study, the causes of unhappiness at work and which of these affect women more has been investigated.