Sosyal medya'da itibar yönetimi: Üniversiteler üzerine bir araştırma
Reputation management on social media: A research on universities
  1. Tez No: 410406
  2. Yazar: MEHMET TOKATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kurumsal itibar, her türden kurumun ulaşmak istediği nihai bir hedef olarak tanımlanmaktadır. İtibar sahibi olmak beraberinde kurumlara birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi de toplum ve tüketici gözünde seçilebilir, tercih edilebilir olmaktır. Özellikle eğitim ve üniversite seçimi gibi konularda kurumların itibarlı olması diğer sektörlere ve kurumlara göre çok daha önemli bir seçim kriteri olmaktadır. Bu anlamda üniversiteler kurumsal itibar sahibi olma yolunda gerek geleneksel medyayı gerekse sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmalı ve itibarın bileşenleri rehberliğinde kurumsal itibar sahibi olmayı amaçlamalıdır. Özellikle hedef kitlelerinin genç nesil olduğu düşünüldüğünde, üniversitelerin özellikle sosyal medyaya yönelik çalışmalarını yoğunlaştırması ve kurumsal itibar yönetimlerini sosyal medya üzerinden yönetmeleri günümüz rekabet dünyasında son derece önemli bir strateji olarak görünmektedir. Bu kapsamda tezin amacı, sosyal medyanın kurumsal itibar yönetimi süreci içerisinde sahip olduğu işlevleri tanımlamak ve üstlendiği rolü tespit edebilmektir. Ayrıca özellikle rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı ve kurumsal itibar'ın son derece değerli hale geldiği eğitim sektörü ve üniversitelerin kurumsal itibar yönetim süreci içerisinde sosyal medyayı kurumsal itibarın hangi bileşenleri altında kullandığı açıklanmaya çalışılacak ve üniversiteler için sosyal medya üzerinde bir kurumsal itibar yönetimi çizelgesi sunulmaya çalışılacaktır. Bu bağlamda tezin birinci ve ikinci bölümlerinde tezin söz konusu amacını destekleyecek bilimsel tabanı literatürden yapılan alıntılar ile oluşturulmuştur. Bu kapsamda birinci bölümde kurumsal itibar kavramı ve yönetim süreci tanımlanmış ve üniversitelerde itibar kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise sosyal medyanın oluşum süreci ve kurumlara kazandırdığı değerler ve sosyal medya üzerinde itibar yönetimi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise İzmir ilinde bulunan dördü devlet beşi vakıf olmak üzere toplam dokuz üniversiteyle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerin bulgularına yer verilmiş ve bu üniversitelerin sosyal medyayı kurumsal itibar yönetimi süreçleri içerisinde nasıl kullandıklarına dair sonuçlar verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation is defined as an ultimate purpose for corporates from any sector and industry. Having a reputation brings multiple advantages for corporates. The most important advantage is being a preferable and eligible in front of society and consumers. Especially in sectors like education and universities, corporate reputation becomes more valuable and important selection criteria for these corporates than any other sectors and industries. In this sense, universities should use both traditional and social media in order to establish a positive corporate reputation and aim to control it under the guidance of corporate reputations' components. Especially considering that universities' target audience is youth generation, it looks a valid strategy in today's competitive world that selecting and focusing on social media in order to establish and control corporate reputation rather than traditional media. In this context, the purpose of a thesis is defining the functions of social media and clarify it's role in order to process of corporate reputation management. Also aims to explain that in education and university sector which has an intensive competition, which components of corporate reputation mostly be in use by universities in their corporate reputation management on social media and finally aims to clarify a corporate reputation management guide for universities. In this sense, the first and second parts of the thesis are formed with citations made from the scientific literature about this subject matter. In the first part, as a term corporate reputation, its management process and the importance of reputation in universities are defined and clarified. In the second part, subjects like the formation process of social media, values that add to corporates and corporate reputation management process on it is tried to define and clarified. Finally in the third part, findings that gained from depth interviews made by social media employees or departments of nine universities(4 state, 5 private) which are located in İzmir and conclusions about how these universities use social media in their corporate reputation management process take place and tried to clarify.