Analysis of critical discourse of child magazine which are produced between 1980-2012
1980-2012 yılları arasında yayınlanan çocuk dergilerinin eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 502438
  2. Yazar: DENİZ BERKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE ÖZONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
1980- 2012 yılları arasında yayımlanan, çocuk dergilerinde neoliberal politikalarla birlikte öne çıkan ideolojilerin nasıl yansıdığı ve bu dönemde inşa edilmek istenen çocukluk olgusunun hangi kavramlar ve ideolojiler üzerinden oluşturulduğu sorularına cevap bulmayı amaçlamaktadır. Çocuk dergileri aracılığı ile aktarılan egemen ideolojinin ortaya çıkarılması,hem dönemsel olarak nasıl bir çocukluk tasarlandığı konusunda bilgi verirken hem de Türkiye'nin geçirdiği siyasal, ekonomik ve kültürel değişimleri anlamak açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at finding answers to questions like howe the prominent ideologies along with the neoliberal policies were reflected on children's magazines published between the years of 1980-2012 and what were the concepts and ideologies on which the childhood phenomenon wanted to be built in this period. Revaling the dominant ideology that was transferred via children's magazines gives information regarding what kind of a childhood was designed in this period and has importance with regard tounderstanding political, economic and cultural changes that Turkey underwent.