Adana İli Yüreğir Ovasında turunçgil üretiminde tarımsal savaş ilaçları kullanımı ve ekonomik analizi
  1. Tez No: 50244
  2. Yazar: MURAT ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
az Bu araştırmada, Adana ili Yüreğir Ovası'nda Turunçgil işletmelerinde tarımsal savaş ilaçları kullanımının ne şekilde yönlendirilmesi gerektiğini ortaya koymak ve tarımsal savaş ilacı kullanımının ekonomik analizini yapmak amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen işletmelerde bazı ilaçların fazla dozda uygulandığı tesbit edilmiş ve %23 oranında ilaç kullanım fazlalığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu işletmelerde kullanılan insektisitlerde %S2.17, fungisitlerde %16.95 ve akarisitlerde %9.53 oranında tavsiye dışı ilaç kullanımı tesbit edilmiştir. İncelenen işletmelerde, tarımsal savaş masraflarının toplam değişen masraflar içindeki payı yüksek olup bu oran %53 olarak belirlenmiştir. Bölgede, tarımsal savaş ilaçlarının ekonomik ve bilinçli olarak kullanılabilmesi için tarımsal yayım, hizmet zincirinin iyi bir şekilde düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study has been carried out in order to determine how to manage the use of pesticides on citrus farms and to make economic analysis of pesticides use in the city of Adana, Yüreğir country. Results show that, it has been found that some pesticides were used with ever dose of 23 %. İh addition farmers use nonrecommended pesticides with the of 32.17 % in the insecticides, 16.95 % in the fungicides and 9.53 % in the aearieides. The share of plant protection spending* was found to be 53 % in the total variable costs. İh order to use pesticides more efficiently, an effective agricultural extension network should be organised in the region.