Tek çeneli dikey sac rulo bobin taşıma tongu operatör görüş açısının kamera sistemi ile inovatif analizi
Innovative analyze of operator viewpoint with camera system on single jaw vertical coil tong
- Tez No: 502482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde demir-çelik sektörü önemli ilerlemeler kaydetmiş ve teknolojiye yapılan yatırımlar önemli hale gelmiştir. Özellikle yuvarlak ve yassı çelik ürünlerini taşımak için kullanılan kaldırma ve iletme makinalarına olan ihtiyacın önemi artmıştır. Demir-çelik ürünlerinin yüksek tonajlı olması itibariyle, ürünlerin taşınması esnasında kaldırma ve iletme makinalarının kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, metal sac rulo bobinlerin taşınmasında kullanılan tek çeneli dikey sac rulo bobin taşıma tonglarının kullanımı esnasında, operatör görme açısının darlığından kaynaklanan bobin kenar deformasyon problemlerinin önlenmesi için inovatif bir çözüm üzerinde durulmuştur. Bu amaçla geliştirilen kamera görüntü sistemi ile vinç operatörünün görüş açısı iyileştirilerek, tong iç çenesinin vinç operatörü tarafından rahat bir şekilde bobin iç çapına girmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak; tek çeneli dikey sac rulo bobin taşıma tongu için geliştirilen inovatif sistem sayesinde, genel olarak sac malzeme kaybına sebep olan problem minimum düzeye indirgenerek, yaklaşık %0,05 oranında hurdaya giden sac malzeme kazancı sağlanacağı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, significant improvements have been made in the iron-steel industry and investments in technology have become important. Hoisting and handling appliances are typical devices in order to transport the iron-steel products, especially steel plates and round bars. It is for sure that hoisting and handling appliances have to be used while maniplating the iron-steel products due to their heavy weights. In this study, it has been mentioned about an innovative approach for preventing coil edge deformation problem arising from the poor viewpoint of the crane operator while manipulating the single jaw vertical coil tong which is used for the lifting of steel plate coils vertically. For this reason, the inner jaw of the vertical coil tong was provided to enter into the coil inner diameter properly by the crane operator by means of making good viewpoint with the camera system for helping to the crane operator. In conclusion; the problem causing the loss of plate material was reduced to a minimum level in general and therefore, a reasonable amount of scrap plate material benefit approximately 0,05% was aimed by means of the innovative system developed for the single jaw vertical coil tong.