Types of questions posed by efl teacher candidates and their potential role in fostering communication in language classrooms
İngilizce öğretmen adaylarının dil sınıflarında öğrencilere yönelttikleri soru tiplerinin sınıf içi iletişimi arttırmadaki potansiyel rolü
- Tez No: 502524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma bir üniversitedeki staj uygulaması dersi kapsamında, İngilizce öğretmen adaylarının ağırlıklı olarak sorduğu soru tiplerini incelemektedir. Bu bağlamda nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması yürütülmüştür. Farklı soru tiplerinin sınıf içi iletişimi arttırma üzerindeki olası etkilerini araştırmak amacıyla, soru-cevap diyaloglarına odaklanılmıştır. On iki öğretmen adayının dönem içindeki öğretmenlik deneyimleri kapsamında gerçekleştirdikleri son derslerinde yönelttikleri soru tipleri, iki farklı sınıflandırma yöntemi kullanılarak kategorize edilmiştir. Ayrıca, dersleri gözlemlenen öğretmen adayları, üniversitedeki dört danışman ve uygulama okullarındaki iki rehber öğretmen ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının soru sorma becerilerinin geliştirilmesi için uygulanabilecek öğretim stratejileriyle ilgili danışmanların ve rehber öğretmenlerin görüşleri de araştırılmıştır. Sonuçlar cevabı öğretmen tarafından bilinen soruların, sınıf içi yönetimi sağlamak amacıyla sorulan sorulardan sayıca daha fazla olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, cevabı öğretmen tarafından bilinmeyen ve öğrencilerle iletişim kurma amacı taşıyan soruların en az sıklıkta kullanıldığı saptanmıştır. Öğretmenlerin soru sorma uygulamaları ise anlamayı kontrol etme, bir konuya giriş yapma, sınıfta aktif katılımı sağlama ve öğrenmeyi yönlendirmeyle bağlantılı olarak tanımlanmıştır. İngilizce öğretmenleri tarafından kullanılan soru tipleri için en çok evet-hayır soruları, neden soruları, cevabı bilinen sorular ve anlamaya dönük sorular belirtilmiştir. Öğretmen adaylarının soru sorma becerilerinin geliştirilmesi için önerilen öğretim stratejilerinde ise sorularla ilgili olarak akran geribildirimini teşvik etme, soruların niteliğini geliştirmek için geribildirim verilmesi, kayıt edilen ders videolarının izlenmesi ve öğretmen soruları içerikli aktivitelerin uygulanması öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of different types of questions used by twelve pre-service EFL teachers on fostering communication in language classrooms. In this regard, a qualitative case study was conducted. The participants were enrolled in a practicum course at a state university in Turkey. Data were collected through classroom observations based on video recordings.Types of questions posed by them during their final teaching practices in practicum schools were analyzed through two classification systems. Moreover, twelve pre-service EFL teachers, four supervisors, and two mentor teachers were interviewed regarding the definition of teacher questioning and types of teacher questions used for language teaching. The perceptions of supervisors and mentor teachers concerning the use of possible instructional strategies to improve English language teacher candidates' questioning skills were investigated. The results of the study indicated that display questions outnumbered procedural questions which were asked for managerial purposes. However, the least frequently asked questions were the ones whose purposes were communicating with students. Teacher questioning was largely defined as a means of checking comprehension, making introduction to a topic, a means of providing active participation and guiding student learning. As regards to the types of questions, the participants mostly mentioned yes/no questions, wh- questions, display questions and comprehension questions. With respect to the prominent instructional strategies for improving questioning skills, encouraging peer feedback, giving feedback on improving the quality of questions, watching the video recordings of lessons, engaging in tasks on teacher questions and comparing question types in different transcribed lessons were suggested.