Doğu anadolu bölgesi'nde bazı baklagil türlerinde bakteriyel (rhizobium sp.) aşılama ve farklı üst azot gübre dozu uygulamalarının nodülasyona ve verime etkisi
The effect of bacterial (Rhizobium sp.) inoculation and different top nitrogen fertilizer dosage applications on nodulation and yield in some legume species in the Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 922015
  2. Yazar: KADRİYE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, bakteriyel aşılama ve farklı üst azot gübre dozlarının kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) ve nohutta (Cicer arietinum L.) nodülasyon ve verime etkileri 2020 ve 2021 yıllarında Bingöl Merkez Çiçekyayla köyünde kurulan tarla denemeleriyle araştırılmıştır. Denemeler, Tesadüf Blokları Faktöriyel Deneme Desenine göre 4 tekrarlamalı olarak, Rhizobium sp. bakterisi uygulamaları (B₀: bakterisiz ve B₁: bakterili) ve üst azot (N) gübre uygulamaları (N₀: üst gübre N uygulaması yok; N₁: üst gübre 4 kg N da-1 ve N₂: üst gübre 8 kg N da-1) şeklinde gerçekleştirilmiştir. Bakteri ve özellikle de 2 doz azot uygulamalarıyla, nohut ve kuru fasulyede verim ve kaldırılan azot miktarlarıyla ilgili parametrelerin önemli ölçüde yükseldiği bulunurken, nohutta kuru fasulyeye göre daha fazla parametrenin değerlerinde artışlar olduğu tespit edilmiştir. Yıllar ortalaması açısından, No koşullarında bakterisiz koşullara göre bakteri uygulamasıyla birlikte nodül, bazı verim unsurları ve bitki aksamlarınca kaldırılan azot miktarı gibi çoğu parametrenin değerlerinde önemli artışlar olduğu, N1 koşullarında bu artışların belirgin ölçüde gerilediği, N2 koşullarında ise azotun ilave etkisiyle söz konusu parametrelerin değerlerinin yükseldiği görülmüştür. İki doz azot ile bakterinin birlikte uygulanması durumunda, nodül ağırlığı, nodül azot konsantrasyonu ve nodülün kaldırdığı azotun hem nohut hem de kuru fasulyede arttığı bulunurken; tane verimi, hasat indeksi, üst aksam azot, demir ile kök azot konsantrasyonları, tane ve kökün kaldırdığı azotun nohutta; nodül sayısı, çiçeklenme dönemi üst aksam ağırlığı, bakla sayısı, üst aksamın kaldırdığı azotun ise kuru fasulyede arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of bacterial inoculation and different top nitrogen fertilizer doses on nodulation and yield in dry beans (Phaseolus vulgaris L.) and chickpeas (Cicer arietinum L.) were investigated in field trials established in Bingöl Central Çiçekyayla village in 2020 and 2021. Experiments were carried out according to the Randomized Blocks Factorial Trial Design with 4 replications, Rhizobium sp. bacteria applications (B₀: without bacteria and B₁: with bacteria) and top nitrogen (N) fertilizer applications (N₀: no top fertilizer N application; N₁: top fertilizer 4 kg N da-1 and N₂: top fertilizer 8 kg N da-1). While it was found that the parameters related to the yield and the amount of nitrogen removed in chickpeas and dry beans increased significantly with bacteria and especially with 2 doses of nitrogen applications, it was determined that there were increases in the values of more parameters in chickpeas than in dry beans. In terms of year average, it has been observed that there are significant increases in the values of most parameters such as nodule, some yield elements and the amount of nitrogen removed by plant parts with the application of bacteria in No conditions compared to bacteria-free conditions, these increases significantly decreased in N1 conditions, and the values of these parameters increased with the additional effect of nitrogen in N2 conditions. When two doses of nitrogen and bacteria were applied together, nodule weight, nodule nitrogen concentration and nitrogen removed by the nodule were found to increase in both chickpeas and dry beans; grain yield, harvest index, upper part nitrogen, iron and root nitrogen concentrations, nitrogen removed by grain and root in chickpea; It was found that the number of nodules, upper part weight in flowering period, pod number, and nitrogen removed by upper part increased in dry beans.