Yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan bebeklerin annelerinin davranış, tutum ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of behavior, attitude and anxiety levels of the mothers whose babies in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 502667
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Health Education, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan bebeklerin annelerinin davranış, tutum ve kaygı düzeylerinin belir-lenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, bebekleri yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 51 anne dahil edilmiştir. Bebeği klinikte yatma-yan veya 72 saatten kısa süre yatan bebeklerin anneleri çalışmaya alınmamıştır. Verile-rin toplanmasında Anne-Bebek Tanıtım Formu, YYBÜ Anne-Baba Stres ölçeği ve BECK Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. BECK depresyon ölçeğinde annelerin %46'sında çok hafif düzeyde, %36'sında hafif düzeyde, %14'ünde orta düzeyde ve %4'ünde ise ciddi derecede depresyon yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıca Anne-Baba Stres Ölçeği ile, gebelik yaşı (r=0.31, p=0.032) ve bebeğin yoğun bakımda kalma sü-resi (r=-0.34, p=0.019) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. So-nuç olarak, bebeklerinin yoğun bakımda yatıyor olması annelerde depresyon oluştur-maktadır.Stres ölçeği ile gebelik haftası arasında doğrusal bir ilişki saptanmıştır. Term veya terme yakın bebeklerin annelerinde stres düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Ge-belik sürecini sağlıklı geçiren ve miyadına ulaşan bebekte, beklenmedik şekilde geli-şen doğum öyküsü veya doğum esnasında ortaya çıkan sorun nedeni ile bebeğin YYBÜ'de takibe alınmasının annelerin stres düzeylerini arttırdığı düşünülmüştür. Diğer bir sonuç da bebeğin yoğun bakımda kalma süresi ile stres ölçeği arasında ters yönde ilişki saptanmasıdır. Bebeklerin YYBÜ'nde kalış süresinin uzamasına, annele-rin uyum gösterdiği, bu durumun da stres düzeylerinde azalmaya yol açmış olabilece-ği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the behavior, attitude and anxiety levels of the mothers of infants who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of a Uni-versity Hospital. 51 mothers who agreed to participate in the study and whose babies were in the neonatal intensive care unit (NICU) were included. Mothers of the babies who were not admitted to the NICU or who were stay less than 72 hours were not enrolled into the study. Data were collected using Parent Information Form, Parental Stress Scale: HDP and BECK Depression Inventory. In the BECK depression inven-tory, 46% of mothers were found to be mild, 36% mild, 14% moderate and 4% seri-ous depression. There was also a statistically significant correlation between the Pa-rental Stress Scale and gestational age (r = 0.31, p = 0.032) and the lenght of stay in NICU (r = -0.34, p = 0.019). In conclusion, depression has developed in mothers whose babies admitted in the NICU. Interestingly, a linear relationship was found between the level of parental stress and the gestational age. The level of stress was higher in mothers of infants who were term or near-term. It is thought that after a healthy pregnancy unexpectedly admission of the baby to the NICU may increase maternal stress level. Another interesting result is the inverse correlation between the lenght of stay the in the NICU and stress level. Prolongation of lenght of stay in the NICU may have led to a decrease in stress levels because of mothers adapted to the intensive care conditions.