Pamukta (gossypium hirsutum l.) uç alma ve Mepiquat chloride (MC) uygulamalarının verim ve kalite bileşenlerine etkisi
The effect of quality and yield components of topping and Mepiquat chloride (MC) applications on cotton (gossypium hirsutum l.)
  1. Tez No: 502699
  2. Yazar: HÜLYA KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BAŞBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır koşullarında pamukta uç alma ve Mepiquat chloride(MC) uygulamalarının verim ve kalite bileşenlerine etkisinin belirlenmesi amacıyla 2016 yılında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme Alanında yürütülmüştür. Çalışmada Delta Opal, Carmen, Gloria ve Deltapine 499 (Gossypium hirsutum L.) çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme desenine göre 3 yenilemeli şekilde gerçekleştirilmiştir. Pamuk çeşitleri (Delta Opal, Carmen, Gloria, Deltapine 499 (Gossypium hirsutum L.) ana parselleri; uygulama şekilleri ise (Uç alma, Mepiquat chloride ve kontrol) alt parselleri oluşturmuştur. Çalışmada, ilk çiçeklenme başlangıcından yaklaşık 10 gün sonra yani çiçeklenme doruğunda 100 ml/da dozunda yapılan MC uygulamasının, Uç alma uygulamasına göre, bitki boyunu (78.30 cm) kısalttığı; açan koza sayısını (8.21 adet/bitki) ve koza kütlü ağırlığını (4.46 gr/koza) artırdığı; açmayan koza sayısını (2.3 adet/bitki) azalttığı;ekimden 113 gün sonra gerçekleştirilen Uç alma uygulamasının ise MC uygulamasına göre, en yüksek dekara kütlü verimini (321.88 kg/da) ile kopma anındaki lif uzama oranını (% 6.77) sağladığı; lif uzunluğunu (28.35 mm), lif kopma dayanıklılığını (33.98 g/tex) artırdığı; lif inceliğini (4.54 mic.),çepel sayısını ve çepel alanını azalttığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca, Uç alma ve MC uygulamalarının odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, çırçır randımanı, kısa lif oranı, parlaklık ve sarılık (+b) özellikleri üzerinde önem seviyesinde etkili olmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Trial Unit of the Faculty of Agriculture of Dicle University in 2016 in order to determine the effect of quality and yield components of topping and Mepiquat chloride applications on cotton in Diyarbakır conditions. Delta Opal, Carmen, Gloria and Deltapine 499(Gossypium hirsutum L.) varieties were used in the study.Trial was established using the pattern of Divided Parcels in Randomly Selected Blocks with 3 replications.The main plots of the cotton varieties (Delta Opal, Carmen, Gloria, Deltapine 499 (Gossypium hirsutum L.) and the application forms (topping, Mepiquat chloride and control). In the study, approximately 10 days after the start of the first flowering, ie 100 ml / da MC application at the flowering peak, shortening the plant height (78.30 cm) according to the topping application; (8.21 pcs / plant) and boll mass weight (4.46 gr / bolls); the number of bolls that did not open (2.3 plants / plant); The topping application carried out 113 days after planting provided the highest recorded wood yield (321.88 kg / da) and fiber elongation at break (6.77 %) according to MC application; fiber length (28.35 mm), fiber breaking strength (33.98 g / tex); fiber slice (4.54 microns), the number of trash and the trash area. It has also been found that topping and MC applications do not have an impact on the number of woody ducks, number of fruit ducks, ginning turnout, short fiber ratio, brightness and yellowness (+ b).