İzlenim yönetimi taktikleri lider - üye etkileşimi ve örgütsel bağlılığın duygusal emek üzerindeki etkileri
Examines the effects of impression management tactics, leader-member exchange and organizational commitment on emotional labor
  1. Tez No: 502702
  2. Yazar: EMİNE ZEHRA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada, izlenim yönetimi taktikleri, lider-üye etkileşimi ve örgütsel bağlılığın duygusal emek üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Böylelikle literatürdeki önemli bir boşluğun doldurulması hedeflenmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, izlenim yönetiminin tanımı, izlenim yönetimi taktikleri, izlenim yönetiminin boyutları, izlenim yönetimi sürecinin modelleri, izlenim yönetimi sürecinde kullanılan strateji gibi konular incelenmektedir. İkinci bölümünde, lider-üye etkileşimi kavramının tanımı, lider-üye etkileşiminin boyutları incelenmektedir. Üçüncü bölümünde, örgütsel bağlılığın tanımı, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, örgütsel bağlılığının alt boyutları ve boyutları incelenmiştir. Dördüncü bölümünde, duygusal emek kavramının tanımı, duygusal emek yaklaşımları, duygusal emek boyutları, duygusal emeği etkileyen faktörler incelenmektedir. Beşinci bölümde ise, araştırmanın temel amacı doğrultusunda araştırma örnekleminden toplanan veriler analiz edilerek, ulaşılan bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları, izlenim yönetimi taktikleri lider-üye etkileşimi ve örgütsel bağlılığın duygusal emek üzerindeki etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of impression management tactics, leader-member exchange and organizational commitment on emotional labor. Its objective is to fill a significant gap in the literature. This study consists of five sections. The first section defines and analyzes impression management, impression management tactics, impression management types, impression management models and impression management strategy. The second section examines the definition of the concept of leader-member exchange and its dimensions. The third section analyzes the definition of organizational commitment. The fourth section analyzes emotional labor, emotional labor approaches, the dimensions of emotional labor and the factors that affect emotional labor. Data collected from the research sample is analyzed in the fifth section, and the findings were evaluated. It was determined that impression management tactics, leader-member exchange and organizational labor affect emotional labor.