4684 sayılı Sigortacılık Kanununa göre brokerlik ve brokerlerin idari denetimi
Brokers according to the insurance act no. 4684 and the administrative regulation of brokers
  1. Tez No: 502730
  2. Yazar: MEHMET DENİZ ERNALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Türk hukukuna (sigorta ve / veya reasürans alanında) brokerlik kurumu ilk defa 1993 tarihinde Sigorta Murakabe Kanununda yapılan değişiklikle girmiş, daha sonra 2007 tarihli Sigortacılık Kanununda düzenlenmiş, bu arada konuyla ilgili dört adet Yönetmelik çıkmıştır. Ne var ki brokerlik hukuk sistemimize girdiğinden bu yana ne öğretide ne de uygulamada diğer sigorta aracısı olan sigorta acentesi kadar ilgi görmemiştir. Tezin konusu Türk hukukunda brokerin hukuki konumu, brokerin tabi olduğu düzenlemeler ve brokerin idarî denetimidir. Bu kapsamda özellikle 2015 tarihli Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliği incelenmiş, Yönetmelik Türk Ticaret Kanunu ve Sigortacılık Kanunu başta olmak üzere mevzuatla uyum içerisinde yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda brokerin hakları, yükümlülükleri, temsil yetkisi gibi konular da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
(Insurance and / or reinsurance) brokering is a legal institution in Turkish Law since the 1993 amendment of the Insurance Supervision Act. It was also regulated in Insurance Act of 2007 and the four relevant by-laws. Nevertheless, the institution broker had never drawn as much interest as insurance agent in doctrine and practice since its establishment in Turkish Law. This dissertation aims to explain the legal position of the broker in Tukish law, regulations a broker has to adhere and the administravite supervision of brokers. Within this framework, especially the By-Law on the Insurance and Reinsurance Brokers of 2015 is examined and the by-law is interpreted in such a way to preserve harmony with the Turkish Commercial Code and Insurance Act. Also, the rights, obligations and the agency power of the broker is established.