Turizmde akıllı teknoloji uygulamaları ve turistik deneyim geliştirmeye katkısı
Smart technology applications in tourism and contribution to tourism experience
  1. Tez No: 502765
  2. Yazar: YELİZ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Turizm destinasyonları, turizm hareketlerinin en önemli odak noktalarından birisi konumundadır. Bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, son yıllarda, turizm destinasyonlarının deneyimlenmesi ve bilgi edinilmesi konusunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bilgi teknolojisini yoğun şekilde kullanan kent, ülke ve işletmeler bu konuda daha zayıf olanlara oranla rekabet yönünden uluslararası turizmde daha güçlü olacaklardır. Çalışmaya konu olan Mobil Seyahat Uygulamaları(Aplikasyonları), şu günlerde gelecek için umut vaat eden teknolojiler olarak algılanmakta ve büyük olasılıkla gelecek yıllarda turistler; turizmin öncesi, esnası ve sonrası süreçlerinin tamamında Mobil Seyahat Uygulamalarını kullanır hale geleceklerdir. Turizmde, Mobil Seyahat Uygulamaları kullanımı oldukça yeni olması nedeniyle literatürde, turizm sektöründeki önemini açıklayacak çalışmaya çok az rastlanmıştır. Bu çalışmada, turizmde önemli olan uygulamalar hakkında bilgi verilip gezgin bir grup örneklem alınarak araştırma yapılmıştır. Bu örneklem 407 kişiden oluşmakta ve grubun tercih edilme sebebi seyahat konusundaki deneyimlerinin fazla olmasıdır. Bu çalışma ile turizmde kullanılan akıllı teknolojilerin neler olduğu ve bu teknolojilerin kullanımının turistlerin deneyim geliştirmesine yönelik katkısı belirlenmeye çalışılmıştır. Analizlerin sonuçları, insanların tatil satın almak ya da rezervasyon yaptırmak için geleneksel yöntemleri değil de teknolojinin getirdiği yeniliklere paralel, mobil uygulamaları tercih ettiklerini göstermektedir. Ayrıca yıl içindeki seyahat deneyimi fazla olan turistlerin, seyahat aşamalarında akıllı teknolojilerden daha fazla yararlandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourism destinations are one of the most important focal points of tourism movements. Rapid developments in information technologies have had a considerable influence over the past years in terms of the experience and knowledge of tourism destinations. The cities, countries and businesses that use information technology intensively will be more competitive in international tourism than the weaker ones in this respect. Mobile Travel Applications (Applications), which are the subject of study, are now being perceived as promising technologies for the future and are likely to attract tourists in the coming years; they will be able to use Mobile Travel Applications completely before, during and after tourism. Due to the fact that the use of mobile travel applications is rather new in tourism, it is very rare to work in the literature to explain its importance in the tourism sector. In this study, researches were carried out by taking a sample of a group of travelers by giving information about applications which are important in tourism. This sample is made up of 407 people, and the reason for preferring the group is that the experience of travel is high. With this study, it was tried to determine what is the intelligent technology used in tourism and to determine the contribution of these technologies to the development of tourists' experience. The results of analyses show that people prefer mobile applications in parallel with the innovations brought by technology, not traditional methods for buying or booking vacations. In addition, tourists with more experience in travel throughout the year have been able to benefit from intelligent technologies during travel.