Turizm sektöründe akıllı şehirlerin markalaşmaya katkıları: Antalya örneği
The contribution of smart cities to branding in the tourism sector: The case of Antalya
- Tez No: 800466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Turizm sektörü günümüzde en önemli sektörlerden biridir. Ülkeye ve şehre ekonomik katkıları, o yerin önemini ve değerini arttırması açısından önem arzetmektedir. Her sektörde olduğu gibi turizm sektörünün de günümüz teknoloji çağında ilerleme kaydedebilmesi için şehirlerin akıllı şehirler olması, akıllı uygulamaları kullanarak bir yönetim süreci ve stratejisi belirlemesi ve ve bu doğrultuda gelişmesi gerekmektedir. Turizm sektörünün de dijitalleşme ve teknolojiyi kullanarak kendini geliştirip ilerleme kaydetmesi kaçınılmaz olmuştur. Şehirler ve destinasyonlar da akıllılaşma yolunda hızla gelişme göstermeye başlamışlardır. Bu gelişme ve değişim turizm sektörüyle birleştiğinde şehrin hem marka şehir hem de akıllı şehir olması ile önemli, büyük bir yönetim platformu ortaya çıkarmıştır. Şehirler akıllı turizm destinasyonları olmaya başlamışlardır. Bu tezin amacı akıllı şehir kavramını inceleyerek, akıllı şehirlerin destinasyon ve turizmde şehir markalaşmasına katkılarını araştırmaktır. Akıllı şehirler kentlerin gelişim sorunlarını azaltmanın bir yolu olmakta ve yaygın olarak kabul görmektedir. Akıllı şehir gelişiminin bir kolaylaştırıcısı olarak kentsel bilgi görülmekte ve uygulamalarda da karşılaşılmaktadır. Günümüzde artan bir trend olarak karşılaşılan akıllı şehir, trafik, yönetim, insan kaynakları, turizm gelişimini ve sürdürülebilirliğini teşvik etmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında Antalya ilinin iki merkez ilçesi Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinin akıllı şehir bileşenleri ve alt unsurları ele alınarak şehrin önemli turistik yerleri kapsamında konumsal olarak Tematik Haritalandırma ile gösterilmiş, şehrin akıllı şehir bileşenleri kapsamında markalaşması ve şehir markalaşmasının şehrin turizmine etkileri ele alınmış bulgular ve sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the most important sectors today. Economic contributions to the country and the city are important in terms of increasing the importance and value of that place. As in every sector, in order to make progress of the tourism sector in today's technology age, cities are smart cities, using smart applications to determine a management process and strategy and develop in this direction. It has been inevitable that the tourism sector will develop and make progress by using digitalization and technology. Cities and destinations have also started to develop rapidly on the path of intelligence. When this development and change are combined with the tourism sector, it has created a major management platform with the fact that the city is both a brand city and smart city. Cities have started to be smart tourism destinations. The aim of this thesis is to investigate the concept of smart city and investigate the contribution of smart cities to the branding of city brands in destination and tourism. Smart cities are a way of reducing the development problems of cities and are widely accepted. As a facilitator of smart city development, urban information is seen and it is also encountered in applications. The smart city, which has been encountered as an increasing trend today, promotes traffic, management, human resources, tourism development and its sustainability. With Geographical Information Systems, the smart city component sub-elements of Konyaaltı and Muratpaşa Regions, two districts of Antalya province, were discussed and the city's branding within the scope of smart city components and its effects on the tourism of the city were discussed by showing them spatially with Thematic Mapping within the scope of important touristic areas.