Sefdinir ve klavulanik asidin yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile tabletlerde yan yana analizi
Simultaneous determination of cefdinir and clavulanic acid by using high-performance liquid chromatographic method in tablets
  1. Tez No: 502766
  2. Yazar: ALİ RAHMİ ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, sefdinir ve klavulanik asidin tabletlerde yan yana tayini için yüksek performanslı sıvı kromatografisine dayanan bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde C18 kolonda; 20 mM fosfat tamponu (pH: 3) - metanol (65:35, h/h) hareketli fazı ile 1,0 mL/dk akış hızında maddelerin ayrılması gerçekleştirilmiş ve dedeksiyon dalga boyu 210 nm'ye ayarlanmıştır. Maddelerin doğrusallık aralıkları sefdinir için 18.0-84.0 μg/mL ve klavulanik asit için 7.5-35.0 μg/mL, gözlenebilme sınırları sefdinir için 0.63 μg/mL, klavulanik asit için 0,44 μg/mL ve tayin sınırları ise sefdinir için 1.91 μg/mL ve klavulanik asit için 1.33 μg/mL olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem ilaç maddesinin tabletlerdeki analizine başarıyla uygulanmış ve sonuçlar Student-t ve Fisher-F testleri uygulanarak istatistiksel olarak farmakope yöntemleri ile elde edilenlerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak iki yöntem arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden %95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Geliştirilen bu yöntem kolay, seçici ve tekrarlanabilir olup sefdinir ve klavulanik asidin yan yana tablet analizlerinde güvenle kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new simple and selective assay methods have been presented for the simultaneous analysis of cefdinir and klavulanic acid in tablets. The method was based on high performance liquid chromatography by using a mobile phase methanol-10,0 mM phosphate buffer solution, pH 3 (65:35, v/v) and C18 column. The mobile phase flow rate was 1,0 mL/min and the substances were detected at 210 nm. The linearity ranges were found as 18,0-84,0 μg/mL and 7,5-35,0 μg/mL for cefdinir and klavulanic acid, respectively. The limits of detection and quantification were found to be 0,63 and 1,91 μg/mL for cefdinir and 0,44 and 1,33 μg/mL for klavulanic acid, respectively. The proposed methods were successfully applied to the determination of commercially available tablets and the obtained results were compared statistically with pharmakope methods of Student-t and Fischer-F tests. It was found that there is no significant difference between two methods in terms of the mean values and standart deviations at %95 confidence levels. The developed methods are simple, selective and reproducible and can be used safely routine simultaneous analysis of naproxen and esomeprazole in tablets.