Sosyal sermayenin özliderlik, güven ve performans ile ilişkisi
The relation of social capital with self leadership, trust and performance
  1. Tez No: 502790
  2. Yazar: ŞAFAK BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ASUNAKUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Klasik sermaye anlayışının gelişmesiyle yakın geçmişte yazında sosyal sermaye kavramı hem makro boyutta hem de mikro boyutta incelenerek nasıl oluşturulabileceğini ve faydaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada sosyal sermaye kavramı mikro boyutta incelenmiş, kurumda çalışanlar arası ilişkilere bakarak oluşan sosyal ağ içinde çalışanların sahip oldukları sosyal sermaye ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmada sosyal sermaye iki farklı bakış açısıyla incelenmiştir: dayanışmacı sosyal sermaye ve aracı sosyal sermaye. Çalışanların sosyal ağ içinde sahip olduğu düşünülen sosyal sermaye ile bireysel olarak gösterdikleri özliderlik, kişilerarası güven ve performans (bağlamsal performans boyutunda) davranışları ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye'de savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir şirketteki iki iş biriminden örneklemler seçilmiştir. Birinci örneklemde, birbirleriyle uzun süreden beri çalışan 71 kişiye (SST örneklemi) anket uygulanmış, 31 kişiden veri toplanmıştır. İkinci örneklemde bir sene önce kurulan nispeten yeni bir iş biriminde çalışan 43 kişiye (UGES örneklemi) anket uygulanmış, 30 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler Sosyal Ağ Analizi (SAA) ve istatistiksel analiz metodu ile analiz edilmiştir. Sosyal sermaye incelemesi için SAA iki örneklemde ayrı ayrı yapılmış ve bulgular incelenmiştir. Daha sonra SAA ile bulunan kişilerin sosyal sermayesi ile özliderlik, kişiler arası güven ve performans davranışları ile korelasyon ve hiyerarşik regresyon testleri yapılmış ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma neticesinde toplam örneklemde SST'de çalışan kişilerin daha fazla dayanışmacı sosyal sermaye sahibi kişiler olduğu, UGES örnekleminde ise bazı kişilerin sahip olduğu aracı sosyal sermayenin SST'ye göre çok daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca sosyal sermaye yaklaşımlarından dayanışmacı sosyal sermaye ile“kişiler arası güven”alt boyutlarından olan“çalışma arkadaşlarının davranışlarına itimat etme”ve“yönetimin eylemlerine itimat etme”düzeyleri arasında anlamlı ve yordayıcı bir ilişki bulunmuştur. Kişilerin bağlamsal performansları ile de dayanışmacı sosyal sermaye arasında da anlamlı ve yordayıcı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
After development of classical capital comprehension, social capital definition with reviewing and analyzing in macro and micro level, has taken place in literature in recent past. In this study, social capital is studied in micro level such that analyzing the relationship between the people who works at the same place and calculating their social capital. Two aspects of social capital are focused: Bonding, homophilous social capital (BoSC), and Bridging, heterophilous social capital (BrSC). These two aspects diverge each other regarding to the social theories. Then the relation of social capital (BoSC/BrSC) with self leadership, trust and performance of each worker is analyzed. For this aim, two sample groups working at a defence company in Turkey have been chosen. First sample group (SST), 71 people who have been working together with a long time, has been chosen and been applied the questionnaire, 31 people have answered. The second group (UGES), 43 people who have been working together with a short time has been chosen and been applied the questionnaire, 30 people have answered. The Social Network Analysis (SNA) is applied to these two groups separately and compared them according to the SNA findings. After this analysis, for testing the significance of relations, correlation test and hierarchical regression tests are applied. In conclusion, it has been seen that the people who works in SST have higher level of BoSC, some people who works in UGES have higher level of BrSC. Indeed, higher levels of social capital positively associate with higher levels of confidence in actions of peers and management, which is the sub dimension of Interpersonal Trust. Also higher levels of social capital focused social relations positively associate with both higher levels of contextual performance.