Hemşirelikte yenilikçi liderlik ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the innovative leadership scale in nursing
- Tez No: 502814
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hızlı değişimlerin yaşandığı günümüzde yeniliğe açık ve liderlik potansiyeli bulunan yönetici hemşirelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, hemşirelerin görüşleri ile yönetici hemşirelerin yenilikçi liderlik düzeylerini belirleyecek bir ölçme aracı geliştirmektir. Araştırmanın açıklayıcı faktör analizi, Trabzon'daki hastanelerde çalışan toplam 1569 hemşireden 308'i ile gerçekleştirilmiştir. Doğrulayacı faktör analizi, Erzurum'da toplam 1282 hemşireden 307'si ile tamamlanmıştır. Test-tekrar test ise Erzurum'da ayrı bir örneklem olarak 38 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, taslak Yenilikçi Liderlik Ölçeği ve Çok Boyutlu Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, kapsam geçerliği için kapsam geçerlik indeksi, yapı geçerliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, benzer ölçek geçerliği için korelasyon analizi, madde ayırt edicilik için %27'lik alt ve üst çeyreklik t-testi yapılmıştır. Güvenirlik için Cronbach Alpha, Spearman Brown, Guttman, madde-toplam korelasyon testleri ve test-tekrar test analizleri kullanılmıştır. Bulgulara göre taslak ölçeğin yüzey geçerliği sağlanırken kapsam geçerlilik indeksi 0.80 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, when rapid changes are experienced, executive nurses who are open to innovation and have leadership potential are needed. The aim of the research in this direction is to develop a measurement instrument that will determine the nurses' views and the innovative leadership levels of the manager nurses. Descriptive factor analysis of the study was conducted with a total of 308 nurses out of 1569 working nurses working in Trabzon hospitals. The confirmatory factor analysis was completed with a total of 307 nurses out of 1282 nurses in Erzurum. Test-retest test was conducted with 38 nurses as a separate sample in Erzurum. The data were collected through the Personal Information Form, the draft Innovative Leadership Scale and the Multifactor Leadership Questionnaire. In the analysis of the data, content validity index was tested for context validity, explanatory and confirmatory factor analysis was tested for construct validity, correlation analysis was tested for similar scale measuring and bottom and top quartile 27% analysis was tested for item discrimination. Cronbach Alpha, Spearman Brown, Guttman, item-total correlation tests and test-retest analyzes were used for reliability. According to the findings, the content validity index was 0.80 when the surface validiy of the draft scale was ensured.