Vernaküler mimari ve 'Atlılar Köyü' üzerine bir araştırma
Vernacular architecture 'Atlılar Village'
  1. Tez No: 50293
  2. Yazar: İPEK DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma“Atlılar Köyü Vernaküleri”ni tanımlamaktadır. Çalışmanın amacı, Vernaküler Mimarinin önemini bir kez daha vurgulamak, bu konuda belgeleme çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle Vernaküler Mimari üzerine yapılmış çalışmaların kısa bir özeti yapılmış,“her çevrenin kendi tanımını ortaya çıkarması gereklidir”görüşü benimsenmiş ve Atlılar Köyü'nün çok yönlü analizi yapılarak vernaküler dokusu, son yıllardaki çok yönlü gelişmelerden etkilenme sonucu bu dokuda meydana gelen değişiklikler analiz edilmiş, özgün durumdaki üç binanın rölövesi çıkarılmıştır. Vernaküler Çevreler, kendilerini ortaya çıkaran kültür ile ve bu kültür yaşadıkça yaşarlar.
Özet (Çeviri)
This thesis defines“Vernacular and the Atlılar Case”. The aim of this study is to analyse the meaning and emphasize the importance of Vernacular Architecture and contribute to the documentary studies in this field. The studies about vernacular architecture were shortly summarised and the idea of“All environments creates their own definition”was accepted. The vernacular pattern of Atlılar Village and changes in this pattern as a result of multi dimensional developments in recent years were analysed from different points of view. In the end existing plans of three buildings were drawn. Vernacular environments are alive among the culture which creates it.