Bilgi teknolojileri işgörenlerinin motivasyon araçlarını algılama düzeylerinin belirlenmesine yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research on the determination of the perception level of information technologies employees concerning motivational tools
  1. Tez No: 503002
  2. Yazar: YUNUS YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmada bilgi teknolojileri işgörenlerinin motivasyon araçlarına verdikleri önem ve bu araçları algılama düzeyleri demografik ve kurumsal değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek amacıyla ilişkisel tarama modeli tercih edilen araştırmada evren olarak Ankara ili seçilmiştir. Araştırma, daha önce yapılmış olan araştırmalar baz alınarak oluşturulan bir anket formunun 408 katılımcı üzerinde uygulanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler merkezi eğilim ölçüleri ve çeşitli istatistiksel analiz yöntemleri ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, işgörenlerin motivasyon araçlarını algılama düzeyleri ve mevcut motivasyon düzeyleri üzerinde bu araçların ne derece etkisi olduğuna yönelik veriler elde edilmiştir. Bu veriler ışığında bilgi teknolojileri işgörenlerinin motivasyonu üzerinde en büyük etkiye sahip olan motivasyon araçları sırasıyla ücret, eğitim/yükselme olanakları ve iş güvencesi olurken; en düşük etkiye sahip olan motivasyon araçları ise rekabet ve performans değerlendirme şeklinde sıralanmıştır. Araştırmada ayrıca demografik değişkenlerin etkisi de incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde cinsiyet, medeni durum, eşlerin çalışma durumu, yaş, mesleki deneyim ve mesleki unvanın işgörenlerin motivasyon araçlarını algılama düzeyleri üzerinde herhangi bir farklılaşmaya sebep olmadıkları anlaşılırken; eğitim düzeyi, çalışılan sektör ve idari bir göreve sahip olma durumunun ise motivasyon araçlarına verilen önem ile bu araçların algılanması üzerinde anlamlı bir farklılaşmaya sebep olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the importance that information technologies employees give to motivational tools and their perception levels have been evaluated with regards to demographic and institutional variables. In this research, within which, in order to exhibit the relationship between variables relational screening model has been preferred, Ankara has been chosen as the universe. The research has been implemented by the application of a survey that has been prepared based on previous researches on 408 employees. The data obtained at the end of the survey has been tested by using measures of central tendency and various statistical analysis methods. Following the research, data has been obtained on the perception levels of employees concerning motivational tools and the effects of these tools on their current motivational levels. In light of this data, while wages, education or advancement opportunities and job security are respectively the motivational tools with the most affect on the motivational levels of information technologies employees, competition and performance evaluation turned out to be the ones having the least effect. In the research, the effect of demographic variables was also examined. As a result of this examination, while it is understood that gender, marital status, employment status of spouses, age, work experience and work title do not cause a differentiation in the perception levels of employees concerning motivational tools; educational level, sector of employment and having an administrative function do cause a significant differentiation in the importance that employees give to motivational tools and/or their perception levels.