The effects of sodium lactate, lactic acid and acetic acid, alone or in combination, on improving the shelf life of chicken drumstick and the survival of Salmonella spp. inoculated on the chicken drumstick
Sodyum laktat, laktik asit ve asetik asidin tek başına veya kombinasyon halinde kullanılmalarının tavuk butlarının raf ömrü ve Salmonella spp.'lerinin canlılığı üzerine etkileri
  1. Tez No: 503026
  2. Yazar: GORAN ALI HABEEB HABEEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İRFAN İLHAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada laktik asit, asetik asit ve sodyum laktat'ın tek başlarına ve kombine halde kullanılmalarının tavuk butlarının mikrobiyolojik kalitesi ve Salmonella spp.'lerin canlılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Taze tavuk butları Salmonella Typhimurium ve Salmonella Enteritidis inokulasyonu yapıldıktan sonra kontrol grubu (steril çeşme suyu), %1 Sodyum laktat (SL), %1,5 Laktik asit (LA), %1,5 Asetik asit (AA), ve bunların kombinasyonunu içeren 8 gruba ayrılmıştır. Her grup tavuk uygulama solusyonlarının içerisine 5'er dakikalığına daldırıldı. Sonra örnekler 4ºC'de 10 gün muhafaza edildi ve muhafazanın 0, 3, 5, 8, ve 10. günleri aerob psikrofilik koloni (APK), Pseudomanas, laktik asit bakterileri, Salmonella spp., ve örneklerin pH değerleri yönünden analize alındı. Muhafazanın 5. gününde kontrol, SL, LA ve LA+ SL gruplarının bozulma belirtileri gösterdikleri tespit edilmiştir. Aynı günde, AA, AA+ LA, AA+ SL ve AA+ LA+ SL gruplarının APK, Pseudomonas ve LAB sayılarının kontrol ve SL gruplarına göre daha düşük (
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of lactic acid, acetic acid and sodium lactate, alone and in combination, on the survival of Salmonella spp. and on the microbiological quality of chicken drumstick were investigated. The fresh chicken drumsticks were inoculated with Salmonella Typhimurium and Salmonella Enteritidis and divided into 8 groups as control (sterile tap water), 1% sodium lactate (SL), 1.5% lactic acid (LA), 1.5% acetic acid (AA), and their combinations. The drumstick samples were immersed into the treatment solutions for 5 min. Then the samples were stored at 4ºC for 10 days and analyzed for aerobic psychrophilic colony (APC), Pseudomonas spp., lactic acid bacteria (LAB), Salmonella and pH level on days 0, 3, 5, 8, and 10. The control, SL, LA and LA+ SL groups showed spoilage signs on day 5. On the same day, the numbers of APC, Pseudomonas and LAB in the AA, AA+ LA, AA+ SL and AA+ LA+ SL groups were lower (