Şirketlerin işveren markası uygulamaları: Bankaların sürdürülebilirlik raporları üzerine bir araştırma
Firms' employer branding practices: A research on banking organizations' sustainability reports
- Tez No: 503142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dünyada yaşanan değişimin hem insan hayatına hem de işletmelerin çalışma tarzına yansıması, çeşitli meslek kollarının ortaya çıkması, çalışanlar için çeşitli iş fırsatlarının doğması gibi faktörler işveren markası kavramının doğmasına ve popüler hale gelmesine neden olmuştur. İşveren markası kavramının, işletmenin iç ve dış paydaşlarının algısına dayanması nedeniyle işveren markası kapsamında yapılan uygulamaların net ve anlaşılır bir şekilde ifade edilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, işletmelerin hem iç hem de dış paydaşları ile ilişkilerine ve iletişimine aracılık eden sürdürülebilirlik raporları önem kazanmaktadır. Bu araştırmada, 2017 yılı BIST sürdürülebilirlik endeksinde yer alan 63 şirket arasından seçilen 7 bankanın sürdürülebilirlik raporlarında, işveren markasını ortaya koyan uygulamalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Seçilen 7 bankanın sürdürülebilirlik raporları nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bilgilere göre, işveren markası boyutlarının tamamını karşılayan Akbank, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, Yapı ve Kredi Bankası olduğu varsayılmıştır, işveren markası boyutları ayrı ayrı ele alındığında da, bankalar arasında farklılaşmalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The factors such as the changes that take place in the world reflected in both human life and degraded working style, coming up various occupational branches, arising various job opportunities for employees led to the emergence and popularity of the employer brand concept. Because the employer brand concept is based on the perception of the business's internal and external stakeholders, it is of utmost importance that the applications made under the employer brand expressed in a clear and understandable manner. At this point, sustainability reports that mediate between interfere and communicate with both internal and external stakeholders gain importance. In this research, the sustainability reports of 7 banks selected among the 63 companies included in the BIST sustainability index of 2017 attempted to determine the applications that reveal the employer brand. Sustainability reports of the 7 selected banks were examined by content analysis, which is a qualitative research method. According to the results, it is assumed that Akbank, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, and Yapı ve Kredi Bankası meet all of the employer brand dimensions. When employer brand dimensions are handled separately, there are differences between banks.