Şirketlerin dijital ortamda işveren markası uygulamaları
Employer branding practices of companies in digital area
  1. Tez No: 855524
  2. Yazar: MERVE TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Rekabetin hiç olmadığı kadar sertleştiği günümüzde şirketlerin en önemli kaynağı çalışanlardır. Şirketler için yetenekli çalışanlarını elde tutabilmesi, ayrılan çalışanlarında hoş bir izlenim bırakabilmesi ve ulaşmak istediği adayları şirkete çekebilmesi önemli bir rekabet avantajıdır. Bunun bilincinde olan şirketler“çalışılacak en iyi yer algısı”yaratan işveren markası uygulamalarını her geçen gün geliştirmektedirler. Son yıllarda dijitalleşmenin artmasına bağlı olarak işveren markalarının bilinirliğini artırmak, geniş kitlelere daha hızlı ve maliyetsiz ulaşmak isteyen şirketler için sosyal medya platformları önemli bir alan olmuştur. Bu çalışmada şirketlerin dijital ortamda işveren markasını yansıtan uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada sosyal medyanın en aktif platformlarından olan Instagramda Universum'un 2022 yılında en iyi işverenleri belirlemeye yönelik yapmış olduğu araştırmasında belirlenen şirketler arasından seçilen 6 şirketin hesapları incelenerek; paylaşımlar içeriksel olarak ele alınmış ve işveren markasını yansıtan uygulamalar ve verilmek istenen mesajlar tespit edilmeye çalışılmış ve etkileşim sayıları ele alınmıştır. Şirketlerin paylaşımlarında işveren markasını ortaya koyan içeriklerinin ve bu içeriklerde ele alınan uygulamalarının belirlenebilmesi ve elde edilen verilerin bütün olarak yorumlanabilmesinde en uygun yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. PwC'nin (2020)“Çalışan Öncelikleri ve Tercihleri”araştırmasında belirlenen günümüz çalışan beklentileri, 2005 yılında Berthon vd. gerçekleştirdiği ve 2016 yılında Tanwar ve Prasad'ın gerçekleştirdiği araştırmalar kapsamında belirlenen işveren markası boyutları (ekonomik boyut, ilgi-çıkar boyutu, uygulama boyutu, gelişim boyutu, sosyal-değer boyutu, iş-özel yaşam dengesi boyutu ve kurumsal sosyal sorumluluk boyutu) altında sınıflandırılarak paylaşılan şirket uygulamaları incelenmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan analiz ile şirketlerin bu çalışan beklentilerini karşılamaya yönelik işveren markası uygulamaları geliştirdiği ve Instagram hesaplarında belirlenen boyutlara yönelik paylaşımlar yaparak işveren markalarının gücünü artırmaya çalıştığı görülmüştür. Ayrıca bu paylaşımların etkileşimleri analiz edildiğinde beğeni, yorum veya izlenme ile geniş kitlelere ulaşabildikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Employees are the most important resource of companies today, where competition is more intense than ever. It is an important competitive advantage for companies to retain their talented employees, leave a pleasant impression on their departing employees and attract the candidates they want to reach. Companies that are aware of this are developing employer branding practices that create a“best place to work perception”every day. Due to the increase in digitalization in recent years, social media platforms have become an important area for companies that want to increase the awareness of employer brands and reach large masses faster and more cost-effectively. This study aims to examine the practices of companies that reflect employer branding in the digital area. The research focused on Instagram, one of the most active social media platforms. Six companies selected from those identified in Universum's 2022 research on the best employers were examined. The posts were analyzed contextually, aiming to identify applications and messages reflecting the employer brand, and interaction numbers were considered. To determine the content representing the employer brand and the applications discussed in these contents, and to interpret the collected data as a whole, the qualitative research method of content analysis was deemed most suitable. The dimensions of the employer brand identified in the research conducted by Berthon et al. in 2005 and by Tanwar and Prasad in 2016 (economic dimension, interest-value dimension, application dimension, development dimension, social-value dimension, work-life balance dimension, and corporate social responsibility dimension) were preferred. Current employee expectations, classified under these dimensions based on PwC's“Employee Priorities and Preferences”research in 2020, were examined and interpreted through the analyzed company practices shared on Instagram. The analysis revealed that companies are developing employer brand practices to meet these employee expectations, striving to strengthen their employer brand power by sharing content related to the identified dimensions on their Instagram accounts. Furthermore, when analyzing the interactions of these posts, it is observed that they can reach broad audiences through likes, comments, or views.