Değişik arpa genotiplerinin çinko eksikliğine duyarlılığı ve bu duyarlılıkta fitosideroforların önemi
- Tez No: 50320
 - Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÇAKMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV oz Bitkiler için vazgeçilmez bir besin deposu görevi gören toprak belli şartlar altında bu görevini yerine getirememektedir. Bu şartlan pH, kil, kireç, organik madde ve yağış gibi sıralamak olasıdır. Bitkilerin kütle akışı ve özellikle diffuzyon yoluyla almış olduğu besin elementlerinin topraktaki bulunma formları toprakların kimyasal özelliklerinden çok etkilenmekte ve bu durum da bitki yaşamım doğrudan etkilemektedir. Son yıllarda ülkemizde özellikle pH, kil ve kireç içeriklerinin yüksek buna karşın organik madde ve yıllık yağış miktarlamm düşük olduğu alanlarda görülen Zn eksikliği problemi bitkisel verimi aşırı ölçüde smırlamaktadır. Aslında problem topraktaki toplam çinko açısından eksiklik değil, mevcut çinkonun bitkilere yarayışsız formlarda bulunmasıdır. Bu noktada yapılması gereken; ya toprağa bitkinin doğrudan alabileceği Zn gübresinin verilmesi ya da toprakta yarayışsız formlarda bulunan çinkoyu geliştirdiği bir takım kök reaksiyonları ile (örneğin, Zn şelatlayıcı fitosideroforlarm kökten salgılanmasıyla) alabilme yeteneğinde olan bitki genotiplerinin seleksiyonu veya ıslah edilmesidir. Bu tez çalışmasında 14 değişik arpa genotipi kullanılarak bu genotiplerin Zn eksikliğine dayanıklılığı test edilmiş ve farklı dayanıklılığın nedenleri araştırılmıştır. Sonuçlar, genotiplerin Zn eksikliğine karşı önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Çinko eksikliğine dayanıklı genotiplerin topraktan Zn almada ve dokulardaki mevcut çinkoyu metabolizmada kullanmada daha etkin oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Soils become critical for an optimum plant growth, if they have high levels of pH, CaC03 and low levels of organic matter, particularly in semi-arid and arid regions. The forms of mineral elements present in soils directly affect plant growth, and are influenced by the soil chemical properties. High levels of pH, CaCÜ3 and low levels of organic matter and moisture in soils are very typical in many cropping areas in Turkey and often associated with Zn deficiency. In fact, existence of Zn deficiency in soils in Turkey is. due to low levels of plant available Zn. To solve or minimize the problems with Zn deficiency, either Zn fertilizers should be applied to plants, or alternatively plant genotypes should selected or breeded with higher genetical capacity in Zn acquisition from soil, for example by relasing Zn-mobilizing phytosiderophores from roots. In this MSc study, 14 barley genotypes were used to test their resistance to Zn deficiency and to characterize the reason for the differences in Zn efficiency. The results obtained showed that the barley genotypes greatly differed in their ability to resist Zn deficiency. The genotypes having high Zn efficiency possessed higher capacity in Zn uptake from soil and Zn utilization at the cellular level.