Bazı dondurulmuş sebzelerin mikrobiyal florasının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the microflora of some frozen vegetables
  1. Tez No: 50321
  2. Yazar: AHMET DOĞAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLEND EVLİYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
34 ÖZET Bu çalışmanın esas amacı, haşlanarak dondurulmuş sebzelerde; küf, maya, koliform ve total mezofil aerobik mikroorganizma sayımı, izolasyonu ve tanımlanmasıdır. Haşlanarak dondurulmuş sebze örneklerinin hiçbirinde küf, maya ve koliform grubu organizma bulunmamıştır. Koliform grubu organizmaların bulunmaması herhangi bir dışkı kontaminasyonun olmadığını göstermektedir. Bamyada yaygın üreme görüldüğünden dolayı total mezofil aerobik mikroorganizma sayımı yapılamamıştır. Örneklerdeki ortalama total mezofil aerobik mikroorganizma sayımlan sırasıyla; bezelyede 3.6xl03 adet/g, yeşil fasulyede 2.1xl03 adet/g, ıspanakta 4.4xl03 adet/g ve patateste 2.9x1 03 adet/g olarak bulunmuştur. Sebze örneklerinde total mezofil aerobik mikroorganizma sayılan; yeşil fasulyede gramında en az, ıspanakta ise en fazla bulunmuştur. En fazla ıspanakta bulunmasının başlıca iki nedeninin olduğu kanısına varılmıştır. Birincisi geniş yapraklı olması, ikincisi ise toprağa yakın bir ürün olarak yetişmesidir. Dondurarak saklamanın diğer saklama metotlarından daha sağlıklı ve güvenli olduğu ortaya çıkmıştır. Dondurulmuş halde saklama, o andaki ürünü maksimum özellikleri ile koruma altına almakta ve uzun süre saklayabilmektedir. Sebzelerden genel olarak; Achromobacteriaceae, Bacilkıceae, Coryııebacteriaceae, Kiicrococcaceae ve Pseudomonadaceae familyasına ait olan bakteriler izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The main purpose of this study was the isolation and the determination of mould, yeast, coliform and total mesophile aerobic bacteria in blanched and frozen vegetables as green beans, peas, spinach, okra and potatoes. No mould, yeast and coliform microorganism were found in any of the blanched and frozen vegetable samples. Absence of coliform microorganism indicated that there was no fecal contamination. Total mesophile aerobic microorganism count could not be carried out because of the widespread reproduction seen in okra. In samples, total mesophile aerobic microorganism counts were found as 3.6xl03 cfii/g in peas, 2. lxlO3 cfii/g in green beans, 4.4xl03 cfii/g in spinach and 2.9xl03 cfu/g in potatoes. Total mesophile aerobic microorganism were observed as the least in green beans and the most in spinach per gram. The reason for the highest growth in spinach may be due to its wide leaves and the growth near the soil. It is resulted that preservation by freezing is more dependable and more healthy than other preservation methodhs. The process of preservation by freezing maintains fresh-like properties of the product-better. Generally, bacteria belonging to family of Achromobactericeae, Bacillaceae, Corynebactericeae, Micrococcaceae and Pseudomonadaceae were isolated from blanched and frozen vegetables.