Çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel sinizme ve görev performansına etkisi üzerine bir araştırma
A study about the reflection of the workers' organizational justice perception on the organizational cynicism and the effect on the business perfomance
- Tez No: 503207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN AKATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel sinizme ve görev performansına etkisi araştırılmaktadır. Yapılmış olan çalışmalara bakıldığında değişkenler olarak ele alınan algılanan örgütsel adalet, örgütsel sinizm ve görev performansına yönelik ayrı ayrı ve beraber çalışmalar olmasına karşın hepsinin bir arada ve belediyede ele alındığı çalışmaya rastlanmamıştır.Yapılan bu çalışmayla literatürde bir boşluğun doldurulması hedeflenmiştir. Ayrıca bu çalışmanın ileride yapılacak çalışmalara önayak olması hedeflenmiştir.Bu çalışmada, çalışanların örgütsel adalet algılarını ölçmek için Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Örgütsel sinizmi ölçmek için Brandes vd. (1999) geliştirdiği ve Erdost vd (2007) Türkçeye çevirerek kullandıkları sinizm ölçeği, Çöl'ün (2008) Sigler ve Pearson'dan alarak Türkçeleştirdiği ve araştırmasında kullandığı 4 maddelik görev performansı ölçeği kullanılmıştır. Çalışma Biga Belediyesi çalışanları üzerinde anket yöntemiyle yapılmıştır. Toplam doldurulan anket sayısı 164 kadar olup bunlardan 8 kadarı incelemeye uygun görülmeyip çalışma 156 çalışana ait veriler üzerinden devam etmiştir. Ölçekte uç değer olup olmadığı Mahanalobis uzaklıkları dikkate alınarak incelenmiş ve üç çalışana ait verilerde uç değer gözlendiğinden analizden çıkarılmış ve çalışmaya 153 çalışana ait veriler üzerinden devam edilmiştir Çalışmada çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel sinizme etkisi ve görev performansına etkisi araştırılmıştır. Örgütsel adaletin her bir alt boyutunun örgütsel sinizmin bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutlarıyla ilişkileri tek tek ele alınmıştır.Ayrıca bir bütün olarak da ele alınmıştır.Yanı sıra görev performansına etkisi de belirlenmiştir. Boyutlar arasındaki ilişkiler basit ve çoklu regresyonla araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların hem örgütsel adalet algısı hem de sinizm algısı yüksek çıkmıştır. Çalışanların sinizm algıları yüksek çıkmasına rağmen yüksek sinizmin görev performansını etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the reflection of organizational cynicism on the organizational perception of the workers and the effect on the business performance have been researched. Eventhough there are studies which are both separately and commonly on the organizational justice and the performance of the workers which we deal with as variables, it hasn't been come across with a study in which all of them are avaliable and dealt with in a municipality. The belief on the necessity to examine the concepts about the institutions which are sensitive and very close to the public due to the political balance increases the importance of this study. It has been targeted to fill the gap with an accomplished study and to be a prioneer of the following studies. In this research“The Scale of Organizational Justice”which was used by Niehoff and Moorman (1993) in their many studies to examine the workers' perception about the organizational justice was used to measure the organizational cynicism, the scale which was developed by Brandes (1999) and translated into Turkish and used by Erdost (2007) was used to measure the organizational cynicism, 4 point research scale which was taken from Singler and Pearson and translated by Çöl (2008) and used in his research was used for business scale. This research was experimented on the workers of Biga municipality with a questionnaire. The number of totally filled questionnaires is 164 and 8 out of them are inappropriate to examine, so this study is carried out on the data of the 156 workers. Considering the distances of Mahanalobis, it has been examined to determine if there are extreme values or not and it has been determined that tha data of 3 workers as extreme values so this data is removed from the study and the research is carried out with the data of 153 workers.In this study the reflection of the workers' organizational justice perception on organizational cynicism and the effect on the business performance are examined. The relations with each sub-dimension of the organizational justice and the cognitive, behavioural and sentimental dimensions of organizational cynicism are dealt with both separately and totally and the effects on the business performance are determined. Its effect on the business performance has also determined. And the relations between the dimensions have been examined with both simple and multiple regresyons. As a consequence of the study, both the organizational justice performance and cynicism are observed at very high. Although the perception of cynicism is researched as very high, it has been precipiated that high cynicism doesn't effect the business performance.