Çukurova Bölgesi etlik piliç kümeslerinde sıcaklık sorununun çözümüne yönelik alternatif serinletme yöntemleri üzerine bir araştırma
The Research on the alternative cooling methods in broiler houses to solve temperature problems in Çukurova region
  1. Tez No: 50323
  2. Yazar: METİN DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
IX öz Araştırma, Çukurova Bölgesinde hava sıcaklığının etlik piliç yetiştiriciliği açısından kısıtlayıcı bir etmen olduğu Mayıs -Eylül dönemlerinde üretimin devamlılığı ve verimliliğin arttırılması için kümes içi iklimlendirme de uygulanabilecek alternatif serinletme yöntemlerinin bölge koşullarına uygunluğunu inceleyerek sıcaklık sorununun çözümüne yönelik öneriler getirmek amacıyla yapılmışta-. Araştırmada, su püskürtme, fen-ped ve toprak altı hava dolaşımlı sistem olmak üzere üç farklı alternatif serinletme yöntemi ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, fen-ped ve su püskürtme sistemlerinin iç ortam hava sıcaklığını piliçlerin gereksinim duyduğu koşullara düşürmede etkili olduğu ve kontrol bölmesinde yetiştirilen piliçlere göre önemli oranda verim artışı sağladığı, toprak altı hava dolaşımlı sistemin ise uygun çevre koşullarının sağlanmasında yeterli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aims of this research are to examine carefully the appropriateness of alternative cooling methods to regional conditions in poultry breeding for regular broiler production and increasing productivity in Çukurova Region, and to give some conclusions in decreasing the temperature increase when it has a limiting factor in broiler production between May-September breeding period. In this study, three different alternative cooling methods have been investigated which are misting, fan-pad and underground air circulation systems. In conclusion, it's found that fan-pad and misting systems are more efficient to decrease the indoor air temperature to the required ambient temperature degree for broilers and with these systems significant amounts of production enhancement is provided than that of the control house and underground air circulation cooling system is found insufficient for broiler breeding in Çukurova Region.