Retinoblastom hastalarının sosyo-demografik-yaşam koşulları özelliklerinin ve beslenme durumlarının etkisinin incelenmesi
Analysis of the effects of socio-demographic-living conditions characteristics and nutritional status of patients with retinoblastoma
- Tez No: 503239
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYYAM KIRATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Retinoblastom çocukluk çağının en sık görülen kötü huylu tümörüdür. Etiyopatogenezinde genetik ve çevresel etkenlerin rol aldığı bilinmektedir. Çalışmamızda retinoblastom hastalığına etki eden çevresel faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 653 retinoblastom olgusunun verileri kullanılmış, 212 retinoblastom olgusuna anket uygulanmış, 185 retinoblastom olgusu çalışmaya dahil edilmiş ve çalışmanın gücünü artırmak adına 1:2 oranında kontrol alınarak 370 kontrol olgusuna anket uygulanmış, toplamda 555 olguya anket yapılmıştır. Retinoblastom grubu olgularının doğum illeri ve geldikleri iller haritalandırılmış, özellikle İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nde yoğunlaşma olduğu görülmüştür. Retinoblastom grubunda kontrol grubuna kıyasla anne (sırasıyla 27,85±5,33; 26,58±5,28) ve babanın (sırasıyla 31,84±5,82; 30,59±5,15) gebelikteki yaşları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,008; p=0,010).
Özet (Çeviri)
Retinoblastoma is the most common malignant tumor of childhood. It is known that both genetic and environmental factors involve in the etiopathogenesis. We aimed to investigate the environmental factors affecting retinoblastoma in our study. A total of 653 retinoblastoma cases data were used, 212 retinoblastoma cases were performed survey, 185 retinoblastoma cases were included in the study and in order to increase the power of the study, a control group of 1:2 was taken and a questionnaire was applied to 370 control cases. A total of 555 questionnaires were conducted. Birth provinces of the retinoblastoma group and where they came from were mapped and there was seen especially a concentration in the Central Anatolia Region, the Southeastern Anatolia Region and the Mediterranean Region. In the retinoblastoma group, the gestational ages of the mother (27,85±5,33) and the father (31,84±5,82) were significantly higher than the control group mother (26,58±5,28) and the father (30,59±5,15) (p=0.008; p=0.010, respectively).